می توانیم رنگ اکریلیک را روی پارچه استفاده کنیم؟

فهرست مطالب

نقاشی روی پارچه یکی از کارهایی است که می توانید برای زیباسازی پارچه انجام دهید. این هنر همچنین می تواند به زیبا و جذاب شدن لباس های شما نیز کمک کند. به طور مثال برای اینکه لباس های خود را از حالت ساده و تکراری شدن در بیاورید می توانید به وسیله نقاشی بر روی آن ها به جای خرید لباس جدید یک تم و طراحی جدید را به آن ها اعطا کنید. البته کاربردهای نقاشی بر روی پارچه صرفا به این مورد ختم نمی شود. بدون شک برای این که این کار بهتر از همیشه هم انجام شود باید رنگی که در آن به کار می برید از بهترین مدل ها و با کیفیت ترین ها باشد. رنگ اکریلیک می تواند انتخاب خوبی در این زمینه باشد. حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا می توانیم رنگ اکریلیک را روی پارچه استفاده کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله امکان پذیر است. اما نقاشی روی پارچه و استفاده از رنگ اکریلیک برای انجام این کار روش ها و نکاتی دارد که باید پیش از انجام آن از آن ها آگاه و مطلع باشید. ذکر این نکته هم مفید است که برای هرچه بهتر انجام شدن پروژه خود باید رنگ های با کیفیت و مرغوبی را تهیه و خریداری کنید. برای خرید رنگ چوب در مشهد و مخصوصا رنگ بیتک می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید. در این فروشگاه رنگ های مختلف از برندهای برتر دنیا با بهترین کیفیت و قیمت عرضه می شود. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا نکات لازم در خصوص استفاده از رنگ اکریلیک برای نقاشی بر روی پارچه را به اطلاع شما برسانیم.

پیش از همه اما پیشنهاد می شود یادداشت کاربرد رنگ اکریلیک در نقاشی چیست؟ و آیا می شود استیل را رنگ کرد؟ را مطالعه کنید. همچنین در مقاله چگونه بوی رنگ چوب را از بین ببریم؟ در خصوص روش های از بین بردن بوی رنگ چوب صحبت کردیم.

 

rangrabbani
رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک چیست؟

اولین نکته ای که باید در خصوص اجرای رنگ اکریلیک بر روی پارچه بدانید این است که اصلا رنگ اکریلیک چیست و چه کاربرد هایی دارد؟ همچنین ساختار این رنگ چگونه است که می تواند بر روی پارچه نیز اجرا شود؟ پاسخ به این سوالات می تواند شما را در انجام هرچه بهتر این کار به شکل خوبی راهنمایی کند. برای اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله رنگ اکریلیک چیست؟ مراجعه کنید. در این مقاله به خوبی در خصوص این رنگ، ساختار و همچنین کاربردهایی که رنگ اکریلیک دارد صحبت کردیم.

به طور خلاصه باید بگوییم که رنگ اکریلیک یکی از پرکاربرد ترین رنگ های مصنوعی در بازار است. از آن جایی که کار با این نوع رنگ بسیار ساده و راحت است می توانیم برای پروژه های مختف رنگ آمیزی از آن استفاده کنیم. از رنگ های اکریلیک در صنایع مختلفی استفاده می شود. به طور مثال می توان صنایع عمرانی را مثال زد. رنگ های اکریلیک برای پروژه های ساختمانی و رنگ آمیزی واحد های ساختمانی بسیار گزینه خوبی هستند. دلیل آن هم این است که استفاده از آن ها راحت و همچنین ساختار آن ها به شکلی است که محدود به یک نوع ماده خاص برای حلال آن ها نمی شود.

یعنی شما بر خلاف رنگ های بسیاری که در بازار وجود دارد و با یک نوع حلال ترکیب می شوند می توانید رنگ های اکریلیک را هم با حلال های آبی و هم با حلال های روغنی ترکیب و استفاده کنید. از دیگر مزایایی که برای رنگ های اکریلیک می توانیم مطرح کنیم این است که این نوع از رنگ ها در مدت زمان کوتاهی خشک می شوند. خشک شدن رنگ ها یکی از مباحث مهم برای شناخت رنگ خوب است. هرچه زمان خشک شدن رنگ ها پایین باشد برای انجام یک پروژه رنگ آمیزی زمان کمتری صرف می شود و در نهایت هزینه انجام کار نیز کاهش پیدا می کند.

روش استفاده از رنگ اکریلیک برای نقاشی روی پارچه

برای اینکه رنگ اکریلیک را روی پارچه اجرا کنیم و به وسیله آن نقاشی کنیم روش هایی وجود دارد که با انجام آن ها این کار بهتر صورت می پذیرد. البته پیش از آن که به بررسی نحوه اجرای رنگ اکریلیک بر روی پارچه بپردازیم باید به نحوه نقاشی روی پارچه بپردازیم. برای نقاشی بر روی پارچه در ابتدا باید طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید. انتخاب این طرح می تواند به این شکل باشد که از روی سیستم با جستجو در اینترنت آن را به دست آورید. و یا به این شکل باشد که با دست طرح مدنظر خود را بر روی کاغذ رسم کنید.

پس از آن که طرح خود را مشخص کردید باید به سراغ رنگ مخصوص به این کار بروید. رنگ های مختلفی برای نقاشی روی پارچه مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این رنگ ها می توان به رنگ های پارچه اشاره کرد. به جز رنگ پارچه هم می توانید از رنگ های اکریلیک برای نقاشی روی پارچه استفاده کنید. پس از آن که رنگ خود را نیز انتخاب کردید حال باید برویم سراغ روش های پیاده سازی رنگ بر روی پارچه.

 

رنگ اکریلیک را روی پارچه اجرا کنیم
رنگ اکریلیک

روش های نقاشی بر روی پارچه مختلف است. از جمله آن ها می توان به استفاده از قلم های بادی، پاشیدن نمک بر روی پارچه، چاپ باتیک و همچنین نقاشی روی پارچه با شابلون اشاره کرد. هرکدام از این روش ها را می توان با رنگ های مختلف از جمله رنگ اکریلیک انجام داد. در ادامه به توضیح مختصر در خصوص این روش ها می پردازیم.

قلم بادی

قلم بادی یکی از ابزارهای رنگ آمیزی برای سطوح مختلف از جمله پارچه ها است. از این وسیله برای اینکه رنگ اکریلیک را بر روی پارچه اجرا کنیم می توان استفاده کرد. این قلم ها به وسیله فشار هوا کار می کنند. منبع هوای فشرده به وسیله لوله ای به قلم متصل است. همچنین رنگ ها باید به صورت مایع در درون مخزن رنگ آن قرار بگیرند. با فشردن دسته مخصوص فشار هوا تخلیه و رنگ به پارچه پاشیده می شود.

پاشیدن نمک بر روی پارچه

پاشیدن نمک بر روی پارچه های یکی از روش های خلاقانه برای انجام نقاشی و رنگ آمیزی بر روی پارچه است. به این وسیله شما می توانید جلوه ای از رگه های زیبا بر روی پارچه به وجود آورید. از این روش در کنار استفاده از رنگ های اکریلیک بر روی پروژه رنگ آمیزی خود می توانید استفاده کنید.