آموزش رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک

فهرست مطالب

رنگ اکریلیک یکی از رنگ های صنعتی و مصنوعی پرکاربرد است. این رنگ به خصوص در رنگ آمیزی ساختمان ها بسیار پر کاربرد است. به همین جهت آموزش رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک از اهمیت بالایی برخوردار است. اما نکته ای که پیش از رنگ آمیزی دارای اهمیت این است که در ابتدا یک رنگ با کیفیت و مرغوب تهیه کنید. برای خرید رنگ چوب در مشهد به خصوص رنگ بیتک می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید. در این فروشگاه انواع رنگ ها با بهترین کیفیت عرضه می شود.

آموزش رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک به مانند رنگ آمیزی با همه رنگ های دیگر دارای یک سری نکات و مهارت های به خصوصی است که لازم است برای آن ها آگاهی لازم را به دست آورید. به همین جهت سعی کردیم در این یادداشت به آموزش و توضیح برخی از این نکات و مهارت ها بپردازیم. لذا اگر شما هم با رنگ های اکریلیک سر و کار دارید و می خواهید به تنهایی فرایند رنگ آمیزی را انجام دهید حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

پیش از آن البته پیشنهاد می کنیم مقالات حلال رنگ اکریلیک چیست؟ و اجرای رنگ اکریلیک بر روی رنگ روغن چگونه است؟ را مطالعه کنید.

 

rangrabbani
اکریلیک

رنگ اکریلیک چیست؟

رنگ های اکریلیک اساسا رنگ دانه هایی در یک محیط پلیمری اکریلیک محلول در آب هستند که در صورت خشک شدن در برابر آب مقاوم می شوند. مزایای کار با اکریلیک نسبت به سایر انواع رنگ این است که آن ها به سرعت خشک می شوند، تمیز می شوند، بوی کمی دارند و رنگ دانه بالایی دارند به این معنی که رنگ های اکریلیک بسیار زنده هستند. مانند هر هنر یا هنر دیگری، یادگیری نقاشی با اکریلیک زمان بر است و در آن آزمون و خطا وجود دارد.

به همین خاطر برای آموزش رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک بایستی در ابتدا چندید بار آزمون و خطا انجام دهیم تا به صورت کامل بر روی انجام آن مسلط شویم. دانستن نکات و مهارت های لازم برای انجام این کار به ما کمک می کند تا در فرایند آزمون و خطایی که قرار است طی کنیم نتیجه بهتری بگیریم. به هر شکل وقتی یک کاری را با آگاهی انجام می دهید می توانید بهتر و راحت تر از آن نتیجه بگیرید تا کاری که بدون آگاهی صورت بگیرد. رنگ آمیزی با رنگ های اکریلیک نیز به همین شکل است و برای آن باید این مهارت ها را آموخت. همچنین برای انجام بهتر آن باید وسایل و تجهیزات لازم را نیز برای خود تهیه کرد تا کار به بهترین شکل انجام شود.

این نکته را هم باید ذکر کنیم که رنگ ها مدل های مختلفی دارند. برای مثال در مثال در مقاله رنگ پلی اورتان چوب چیست؟ به توضیح در خصوص این رنگ پرداختیم.

چگونه چوب را با رنگ اکریلیک رنگ آمیزی کنیم؟

چوب یکی از موادی است که برای کارهای مختلف استفاده می شود. از جمله آن ها می توان به دکوراسیون و چیدمان منزل اشاره کرد. یکی از راه هایی که می تواند در هزینه های منزل به ما کمک کند این است که بتوانیم وسایل منزل را تا جای ممکن تعمیر و بازسازی کنیم. به همین منظور می توان با رنگ آمیزی وسایل چوبی منزل از خرید مجدد آن ها صرفنظر کرد و به اقتصاد خانواده نیز کمک کرد. در ادامه روش هایی را معرفی می کنیم که به وسیله آن ها می توانید وسایل چوبی در منزل خود را به وسیله رنگ های اکریلیک رنگ آمیزی کنید.

سمباده زدن چوب

یکی از کارهایی که پیش از رنگ آمیزی سطوح چوبی باید حتما انجام دهید این است که سطوح چوبی را به صورت کامل سمباده بزنید. سمباده زدن به شما کمک می کند تا رنگ ها به بهترین شکل ممکن بر روی سطح چوبی مورد نظر بنشینند. لذا از این فرایند به هیچ عنوان غافل نشوید. همچنین پس از سمباده زدن نیز باید فرایند تمیز کاری سطح را در دستور کار خود قرار دهید و این سطوح را به صورت مرتب و درست تمیز کنید.

به‌ صورت کلی کار های چوبی را باید با کاغذ سمباده 140 تا 180 گرمی صاف کنید. اگر سطح کار به‌صورت کلی ظاهری صاف دارد از سمباده کاغذی و اگر سطح کار منحنی است بهتر است از سمباده اسفنجی استفاده کنید.

گردگیری وسیله چوبی

مرحله پس از سمباده زدن و تمیز کاری محصول این است که آن ها را گردگیری کنید. به هرشکل سمباده زدن محصولات چوبی باعث می شود که مقداری گرد و براده های چوبی نیز بر روی سطح مورد نظر بنشیند به همین خاطر باید سعی کنید آن ها به بهترین نحو ممکن گردگیری کنید تا با رنگ ها ترکیب نشوند. برای این کار نیز می توانید از پارچه استفاده کنید. این پارچه می تواند مرطوب یا خشک باشد.

آسترکشی سطح چوب

پس از آن که به خوبی سطح مورد نظر را در ابتدا با سمباده صاف کردید و به وسیله پارچه آن را گردگیری کردید نوبت به آسترکشی سطح چوبی می رسد. قبل از رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک، باید یک لایه آستر به چوب بزنید. می توانید این کار را به دو صورت انجام دهید: با قلم مو یا اسپری خط بکشید. آسترکشی منافذ موجود را می بندد و در کیفیت محصول نهایی بسیار موثر خواهد بود.

 

آموزش رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک
رنگ اکریلیک

منتظر ماندن برای خشک شدن آسترکشی

پس از آن که فرایند آسترکشی با موفقیت انجام شد حال باید این آسترها خشک شوند. به همین دلیل باید برای مدتی صبر کنید و منتظر بمانید که آسترها خشک شوند. یک نکته که این وسط دارای اهمیت است این است که در هنگام رنگ آمیزی با رنگ های اکریلیک نباید سطح چوب مرطوب باشد. پس از آن که آسترها خشک شدند برای اطمینان کافی است که دوباره روی سطح چوبی را با سمباده صاف کنید. پس از آن هم دوباره سطح کار را با پارچه پاک کنید. سپس یک بار دیگر آسترکشی را بر روی آن انجام دهید.

مراحلی که در بالا ذکر شد یکی از روش های رنگ آمیزی سطوح چوبی به وسیله رنگ های اکریلیلی هست. این رنگ آمیزی برای سطوح چوبی روش های دیگری نیز دارد. برای آموزش رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک روش های متعددی وجود دارد که در ادامه برخی دیگر از آن ها را توضیح می دهیم. شما با بررسی این روش ها می توانید روش مورد نظر و بهتر برای خود و پروژه مدنظرتان را انتخاب کنید.