رنگ پلی اورتان

فهرست مطالب

رنگ پلی اورتان متشکل از ترکیب شیمیایی میان یک رزین پلی یول (polyole resin) که اغلب به عنوان جز 1 یا ماده ی پایه پلی ایزوسیانات (poly isocyanate)  که به عنوان جز 2  یا هاردنر یا مواد شناخته می شوند بدست می آید.

این نوع رنگ ها با توجه به ویژگی های منحصر به فرد و مقاومت بالا در حوزه ی رنگ های چوب و رنگ های صنعتی بسیار پر طرفدار شده اند و می توان انواع رنگ های رویه  پلی اورتان را در انواع مات ، نیمه مات ، فول مات ، براق و سوپر براق تهیه کرد.

 

  • فرق رنگ های فوری با رنگ های پلی اورتان چیست؟

جواب این سوال را می توان بسیار ساده در دو کلمه یعنی مقاومت و کیفیت پاسخ داد.

رنگ های پلی اورتان علاوه بر ظاهر بسیار زیبا و حس عالی که از تماس دست با آن می گیریم مقاومت بسیار بالایی از لحاظ خش پذیری و رطوبت و گرما دارند برای مثال می توانید بر رویه میز خانه ی خود این مساله را تست کنید:

اگر بر روی رنگ های فوری یا نیتروسلولزی و رنگ های پلی استری لیوان چای قرار دهید مشاهده می کنید که پس از مدتی زیر این لیوان یک حلقه سفید رنگ ایجاد شده در حالی که در رنگ های پلی اورتان شاهد این قضیه نیستیم و مقاومت بالایی دارند.

در صورت نگاه تخصصی تر می توانیم به بحث شکنندگی رنگ های پلی استری و نیم پلی استری بپردازیم که در این مورد نیز باید بگوییم پلی اورتان ها بسیار عملکرد بهتری دارند و با خاصیت الاستیک و چسبندگی بالا خود در مقابل ضربه مقاومت دارند و ترک یا cracking برای آن ها اتفاق نمی افتد.

و در آخرین مورد تفاوت پوشش آن هارا مقایسه می کنیم که می توانیم بگوییم که پوشش رنگ های پلی استری در هر 4 کیلو تقریبا 12 متر نربع و رنگ های پلی اورتان 25 الی 30 متر مربع می باشد که تا حد زیادی اختلاف قیمت آن هارا توجیح می کند.

 

بهترین برند رنگ پلی اورتان چیست؟

در این قسمت با توجه به دو فاکتور قیمت و کیفیت اقدام بین برند های گنج و آروماتیک و اونلو و والرسا انتخاب می کنیم.

فاکتور اول این بحث یعنی از لحاظ کیفیت می توان ترتیب زیر را مطرح نمود:(از چپ به راست کیفیت افزایش پیدا می کند.)

گنج- والرسا- آروماتیک- اونلو

و لحاظ قیمت هم ترتیب به شکل زیر است: :(از چپ به راست قیمت افزایش پیدا می کند.)

والرسا- اونلو-گنج- آروماتیک

نتیجه گیری:

در نهایت می توان گفت که در این دو فاکتور گنج بهترین برند رنگ پلی اورتان است و در بحث برند اقتصادی آروماتیک بهترین انتخاب برای شماست.

 

معرفی انواع رنگ پلی اورتان گنج:

 

رنگ های رویه پلی اورتان گنج با کد (BP580.xx)  :

این نوع رنگ ها به عنوان رنگ نهایی یا Top coat استفاده می شوند که در انواع ماتی و براقی موجود هستند که در ادامه توضیحاتی در خصوص این رنگ ها می دهیم:

این رنگ رویه مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارد و بسیار مناسب برای مکان هایی مانند حمام و دستشویی و آشپزخانه است  همچنین این سری محصولات مقاومت بالایی در برابر خش پذیری دارند و بر روی همه ی چوب ها و انواع پی وی سی و محصولات پلاستیکی مانند ای بی اس (abs) قابل استفاده است.

آیا برای رنگ پلی اورتان می توان از تینر 20000 و تینر های فوری استفاده کرد؟

نه.

انواغ تینر های فوری رنگ پلی اورتان را حل می کند ولی تینر پلی اورتان ماهیت خاص خودش را دارد به این ترتیب که در آن ماتل استفاده تشده و تینر حالت چرب دارد .چنانچه شما از تینر های فوری مانند 20000 استفاده کنید باعث می شوید که ماهیت کشسان این رنگ ها از بین برود و به اصطلاح رنگ ترد شود و همچین باعث کدری رنگ می شود که کیفیت نهایی آن را کاهش داده و رنگ شما زنده نیست و به اصطلاح رنگ مرده می شود.

 

کیلر های پلی اورتان با کد (VP508.XX):

این کیلر ها به کیلر های ابریشمی نیز معروفند به دلیل حس ابریشمی که موقع دست کشیدن روی آن ها منتقل می شود که در انواع مات و فول مات و نیمه مات قابل تهیه می باشند.

این کیلر ها در برابر خش پذیری و رطوبت بسیار مقاوم بوده و بخاطر ماهیت عسلی رنگ آن توصیه می شود از آن ها بر روی چوب و رنگ های تیره استفاده کرده و بر روی رنگ های سفید و روشن باعث زرد شئن آن می شوند که برای این موارد از کیلر های پلی اورتان آکرلیک می توان استفاده کرد.

 

کیلر های پلی اورتان با کد (VP500.00):

این کیلر پلی اورتان سوپر براق می باشد و پس از اجرا لایه ضخیم و بسیار براقی از خود به جا می گذارد و به علت مقاومت بالا در برابر خراشیدگی و ترک می توان از آن بر روی سطوح فلزی هم استفاده کرد.

این کیلر ها در برابر خش پذیری و رطوبت بسیار مقاوم بوده و بخاطر ماهیت عسلی رنگ آن توصیه می شود از آن ها بر روی چوب و رنگ های تیره استفاده کرده و بر روی رنگ های سفید و روشن باعث زرد شئن آن می شوند که برای این موارد از کیلر های پلی اورتان آکرلیک می توان استفاده کرد.

 

سیلرپلی اورتان با کد (VP380.77):

این کد سیلر های پلی اورتان برای تمامی سطوح قابل استفاده هستند و بسیار زود خشک و سنباده خوری بسیار خوبی دارند.

از مهمترین ویژگی این نوع سیلر ها می توان به قدرت پرکنندگی بسیار بالای آن ها اشاره کرد.

 

پرایمر پلی اورتان با کد (BP333.77):

پرایمر 333.77 را می توان یکی از بهترین پرایمر های پلی اورتان چه از لحاظ قیمت چه از لحاظ کیفیت در نظر گرفت این پرایمر با قدرت پر کنندگی و ایجاد لایه ی ضحیم و سنباده خوری بسیار عالی یکی از بهترین گزینه ها برای زیر کار با کیفیت می باشد.