رنگ های مناسب اتاق خواب کودکان

فهرست مطالب

اتاق خواب کودکان از مهم ترین نقاطی است که بر روی خواب آن ها موثر است. بدون شک انتخاب رنگ و طرح مناسب برای اتاق خواب آن ها می تواند در سلامت روان و شادابی و نشاط کودکان اثر گذار باشد. به همین دلیل باید بر روی اینکه در اتاق خواب کودکان از چه المان ها و رنگ هایی استفاده کرد حساس بود. در ابتدای امر باید بدانید که برای انتخاب رنگ های مناسب اتاق خواب کودکان باید به کیفیت آن ها توجه کنید. برای خرید رنگ چوب در مشهد و همچنین خرید رنگ اشن در مشهد می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید.

با انتخاب مناسب از میان رنگ های مناسب اتاق خواب کودکان هم می توانید رضایت آن ها را به دست آورید و هم اینکه خیال خود را از ساعت خواب آن ها راحت کنید. همه این ها وابسته به رنگ انتخابی و دکوراسیونی است که برای اتاق خواب آن ها انتخاب می کنید. از آن جایی که این موضوع دارای اهیمت زیادی است سعی کردیم در این یادداشت شما را راهنمایی کنیم. به همین دلیل در ادامه این مطلب رنگ های مناسب اتاق خواب کودکان را برای شما معرفی خواهیم کرد. اگر شما هم در خانه فرزندی دارید و می خواهید برای اتاق خواب وی رنگی مناسب انتخاب کنید حتما در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

چه رنگ هایی برای اتاق خواب کودکان مناسب است؟

پیش از آن که به این سوال پاسخ دهیم باید در مورد عوامل موثر بر انتخاب رنگ مناسب صحبت کنیم. همه می دانیم که رنگ ها دارای اثرات مختلفی بر مغز افراد هستند. به همین دلیل علم روانشناسی رنگ ها به کار ما می آید. از طریق یافته هایی که در این حوزه به دست می آوریم می توانیم رنگ ها را به دسته های مختلف تقسیم بندی کنیم. این دسته بندی ها می تواند شامل رنگ های سرد و گرم باشد. برای اینکه بتوانید از خواب کافی بهره مند شوید باید توجه کنید که رنگ های سرد و آرامش بخش می توانند انتخاب های خوبی برای شما باشند.

اما از آن طرف با توجه به اینکه فرزندان و کودکان شما بمب ها انرژی در خانه هستند باید سعی کنید که رنگ های انتخابی، مطابق سلیقه آن ها نیز باشند. به همین منظور استفاده از رنگ های گرم هم می تواند برای اتاق خواب آن ها مناسب باشد. اما اگر در این بین یک نوع تعادلی برای آن ها به وجود آید از همه ایده آل تر خواهد بود. چرا که این رنگ ها می توانند مکمل یکدیگر باشند و از طرفی هم سلیقه فرزند را در بر می گیرند و هم ضامن آرامش وی در هنگام خواهند بود.

رعایت این موارد در انتخاب سرویس خواب و دکوراسیون کودکان بسیار موثر است. شما می توانید به وسیله تم رنگی که برای اتاق خواب فرزند خود انتخاب کردید سایر وسایل او را نیز تهیه کنید. ست بودن این ها با هم بر زیبایی اتاق خواب و همچنین خواب کافی و آرامش بخش وی بسیار اثر گذار است. پس سعی کنید که در هنگام خرید حتما به رنگ های گرم و سرد موجود دقت کنید.

رنگ های گرم

در بالا از لزوم شناخت رنگ های گرم و سرد به عنوان مقدمه ای در جهت شناخت رنگ ها برای انتخاب آن ها صحبت کردیم. حال به اختصار تلاش می کنیم به توضیح بیشتر در خصوص آن ها بپردازیم. رنگ های گرم از جمله رنگ هایی هستند که می توانند افراد به فعالیت و هیجان بیشتر سوق دهند. این رنگ های معمولا در اتاق های بازی و همچنین برای اسباب بازی ها به کار می رود. چرا که در این شرایط کودکان نیاز به هیجان و خالی کردن انرژی درونی خود دارند. به همین دلیل از این رنگ ها می توانید برای تهیه سیسمونی و وسایل بازی آن ها استفاده کنید.

از جمله رنگ های گرم در بازار می توان به رنگ های: قرمز، نارنجی و زرد اشاره کرد. این رنگ ها می توانند پایه رنگ های گرم به حساب آیند از آن ها می توان رنگ های گرم دیگری را نیز مشتق کرد. ذکر این نکته هم خالی از عیب نیست که رنگ های گرم با هم متفاوت هم هستند. هرچند که همه آن ها را می توان در یک دسته تحت عنوان رنگ گرم طبقه بندی کرد اما باید بگوییم که هر کدام دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند.

رنگ های سرد

در بالا به توضیح در خصوص رنگ های گرم اشاره کردیم. حال می رویم به سراغ رنگ های سرد. این رنگ ها همانطور هم که در بالاتر ذکر کردیم می توانند آرامش و آسایش خاصی را به افراد بدهند. آن هم به این دلیل است که بر روی مغز انسان اثر گذارند. این نوع از رنگ ها بیشتر در مکان هایی به کار می رود که نیاز به آرامش بیشتر دارد. برای مثال در بیمارستان ها و اتاق های عمل همیشه سعی می شود از رنگ های سرد همچون آبی یا سبز استفاده شود.

یا در استخر ها با توجه به اینکه می توانند مکانی باشند برای به دست آوردن آرامش از رنگ های آبی استفاده می شود. برای اتاق های خواب نیز این رنگ ها می توانند موثر و مفید باشند. چرا که اتاق خواب افراد آخرین نقطه ای است که فرد در پایان روز به آن پناه می برد تا در عین آرامش و آسایش به خواب خود بپردازد. لذا در اتاق های خواب بهتر است از این رنگ ها استفاده شود. البته همانطور که اشاره کردیم برای اتاق خواب کودکان می توان از رنگ های گرم هم استفاده کرد اما اولویت با رنگ های سرد است.

رنگ های مناسب برای اتاق خواب پسران

پسر بچه ها معمولا از انیمیشن های اکشن و برنامه های ورزشی به خصوص فوتبال استقبال می کنند. به همین دلیل هم دوست دارند در اتاق خواب خود از این المان ها بیشتر استفاده شود. به صورت کلی رنگ هایی هم که برای اتاق خواب پسران مدنظر قرار می گیرد بیشتر متمایل به رنگ های سرد است. همانند رنگ های سفید و طوسی. در کنار این رنگ ها اگر از ترکیب رنگ های زرد و نارنجی هم استفاده شود می تواند اتاق خواب جذابی را برای آن ها بسازد.