رنگ اکریلیک چیست؟

فهرست مطالب

جهان پر از رنگ های گسترده در طبیعت و صنعت است. رنگ های مصنوعی و رنگ های طبیعی. رنگ اکریلیک نیز یکی از انواع بسیار زیاد این رنگ ها به حساب می آید. پیش از همه این ها اما باید بدانید از هر رنگی که می خواهید استفاده کنید باید از درجه یک بودن آن اطمینان حاصل کنید. برای خرید رنگ چوب در مشهد به خصوص رنگ بیتک می توانید از فروشگاه رنگ ربانی اقدام به خرید کنید.

این نوع رنگ از جمله رنگ های مصنوعی موجود در بازار به حساب می آید. این نوع رنگ از رزین های اکریلیک به دست می آید. همچنین حلال های این رنگ نیز به دو دسته حلال نفتی و حلال آبی تقسیم بندی می شوند. به همین علت می توان از آن ها در کاربردهای مختلفی استفاده کرد. این نوع رنگ همانطور که اشاره کردیم کاربردها و مزایای بی شماری دارد. در ادامه تلاش کردیم بیشتر در مورد این رنگ برای شما توضیح دهیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

پیش از همه اما پیشنهاد می کنیم مقالات اجرای رنگ اکریلیک بر روی رنگ روغن چگونه است؟ و کاربرد رنگ اکریلیک چیست؟ را مطالعه کنید. همچنین پیشنهاد می شود مقاله رنگ کوره ای، کاربرد و مزایای استفاده از آن را نیز مطالعه کنید تا با این رنگ بیشتر آشنا شوید.

 

rangrabbani
رنگ اکریلی

همه چیز در مورد رنگ اکریلیک

همانطور که در بالا نیز به طور مختصر و مفید اشاره کردیم این نوع رنگ از جمله رنگ های شیمیایی و مصنوعی موجود در بازار است که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. از جمله این صنایع می توان به صنعت ساختمان سازی اشاره کرد. به همین علت اجرای این نوع رنگ بر روی رنگ های مختلف از جمله رنگ روغن استفاده های زیادی دارد. در مقاله اجرای رنگ اکریلیک بر روی رنگ روغن چگونه است؟ به خوبی در مورد این موضوع صحبت کردیم. همانطور که می دانید استفاده از رنگ های روغن نیز در صنعت ساختمان سازی بسیار متداول است. به همین علت پیاده کردن این نوع رنگ بر روی آن نیز می تواند بسیار پر استفاده و مفید باشد.

در حقیقت این نوع از رنگ ها را می توانیم در خیلی از مکان های ساختمان ها به کار ببریم. اما در عین حال هم باید بدانیم که در همه جای ساختمان ها نمی توان از آن ها استفاده کرد. به همین علت باید در مورد اینکه کجا و چطور می توانیم از این نوع از رنگ ها استفاده کنیم باید کنجکاو باشیم. رنگ های اکریلیک نیز به مانند رنگ های دیگر نکاتی را دارند که در هنگام استفاده و حتی پیش از آن نیز باید در موردشان بدانیم. به همین علت خوب است که در مورد مهارت های لازم در جهت رنگ آمیزی سطوح با استفاده از رنگ های اکریلیک نیز نکات و اطلاعاتی را به دست آوریم. از ویژگی های خوب و مفید این رنگ ها می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که رنگ های اکریلیک می توانند بسیار خوب و بادوام باشند. همچنین اینکه این نوع از رنگ ها می توانند زود خشک شوند و نیازی نیست که زمان زیادی را برای خشک شدن این رنگ ها تلف کنیم.

ویژگی های رنگ های اکریلیک

این ویژگی های رنگ های اکریلیک است که آن ها را از سایر رنگ های موجود در بازار متمایز کرده است. این که چطور بتوانیم از این نوع رنگ ها استفاده کنیم و هرکدام را با توجه به ویژگی های خاص خودش در محل مورد نظرش مورد استفاده قرار دهیم خود از جمله مهم ترین مباحثی است که باید در مورد رنگ های اکریلیک بدانیم. اما برویم به سراغ ویژگی های گسترده رنگ های اکریلیک. از مهم ترین ویژگی های رنگ های اکریلیک می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که این نوع از رنگ ها دارای دو نوع حلال هستند. یک حلال نفتی و یک حلال آبی. از این حلال ها هم همانطور که می دانید در جاهای به خصوصی استفاده می شود.

به عنوان مثال از حلال های نفتی زمانی استفاده می شود که می خواهیم سطح رنگ آمیزی شده به خوبی و به زودی خشک شود. در حقیقت این نوع از حلال ها می توانند باعث شوند که رنگ های اکریلیک به زودی خشک شوند. همچنین باید بدانیم که می خواهیم از رنگ ها در چه محیط هایی استفاده کنیم. محیط هایی که درجه دمای بالایی دارند و گرم هستند یا مکان هایی که درجه حرارت سرد دارند. از رنگ های با حلال نفتی در مکان هایی که سرد هستند استفاده می شود و از حلال آبی برای مکان هایی که هوای گرم دارند.

رنگ های اکریلیک همچنین رنگ هایی انعطاف پذیر هستند. این انعطاف پذیری بدین معنا است که می توانید از این نوع رنگ در محل های مختلف با جنس های مختلف بهره ببرید.

 

رنگ اکریلیک
رنگ اکریلی

خواص رنگ ها

در بالا به برخی از گسترده ترین و مشهورترین ویژگی های رنگ های اکریلیک اشاره کردیم. اما در ادامه این بحث می خواهیم به برخی از خواص رنگ های اکریلیک اشاره کنیم که می توانند برای ما اطلاعات خوبی را فراهم کنند. از جمله خواص به شرح ذیل است:

  • قابل شستشو: این ویژگی باعث می شود که شما بتوانید از هر نوع شوینده ای برای سطحی که به این نوع رنگ آغشته شده است استفاده کنید بدون آن که به سطح و همچنین رنگ روی آن آسیبی برسانند.
  •  سرعت خشک شدن بالا: رنگ های اکریلیک به خوبی و به زودی خشک می شوند. به همین دلیل می توانید بدون درنگ و وقت تلف کردن از رنگ آمیزی سطح مورد نظر لذت ببرید.
  •  سهولت در اجرا و قابل رقیق شدن با آب
  • مقاومت فوق العاده در برابر سایش
  • مقاومت رنگ های اکریلیک در مقابل اشعه خورشید، uv، یا نور ماورابنفش
  •  رنگ های اکریلیک به خصوص رنگ های حلال با پایه آب رنگ هایی هستند که در هنگام استفاده از آن ها لذت خواهید برد. چرا که این نوع از رنگ ها از خود بوی زیادی ساطع نمی کنند. درست بر خلاف بسیاری از رنگ ها که با بوی آن ها تمرکز خود را از دست می دهید.
  •   سازگار با محیط زیست: از جمله خوبی های دیگر رنگ های اکریلیک این است که می تواند با خیلی از موارد محیط زیستی باشد منطبق باشد.