رنگ استخری ضد جلبک چیست؟

فهرست مطالب

رنگ استخری از جمله رنگ هایی است که در صنعت به کار می رود. رنگ های استخری انواع مختلفی دارند. از جمله مهم ترین آن ها می توانیم به رنگ استخری ضد جلبک اشاره کنیم. رنگ استخری ضد جلبک را می توان برای کوتینگ نهایی استخرها به کار برد. البته باید توجه کنیم که باید از رنگ های استخری ضد جلبک مرغوب و با کیفیت استفاده کرد. برای خرید رنگ چوب در مشهد و مخصوصا رنگ بیتک می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید. در این فروشگاه انواع رنگ ها با بهترین و مرغوب ترین کیفیت عرضه می شود.

رنگ استخری ضد جلبک بیشتر مخصوص استخر هایی است که در کشاورزی و ویلاها وجود دارند. از مهم ترین مزیت ها و کاربردهای رنگ های استخری ضد جلبک می توان به پیشگیری آن ها و عدم ایجاد جلبک و خزه در درون استخر یاد کرد. این ویژگی ها سبب می شود که رنگ های استخری ضد جلبک یکی از مهم ترین دسته بندی های رنگ های استخری باشند. در ادامه این مطلب سعی کردیم به توضیح بیشتر پیرامون این نوع رنگ بپردازیم. بنابراین اگر شما قصد خرید این نوع رنگ را دارید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

پیش از همه پیشنهاد می کنیم مقالات رنگ استخری چیست؟ نکات مهم رنگ آمیزی استخر و همچنین یادداشت آیا می شود کابینت را رنگ کرد؟ را مطالعه کنید.

 

rangrabbani
استخر جلبکی

رنگ استخری ضد جلبک چیست؟

این نوع رنگ همانطور که از نامش پیداست به جهت جلوگیری و پیشگیری از ایجاد جلبک و خزه در استخر ها استفاده می شود. همانطور که می دانید یکی از ویژگی های رنگ ها همان عایق و پوشش بودن آن ها است. از همین روی سعی می شود که برای مکان های مختلف رنگ های کاربردی و مخصوصی را به کار برند. برای استخر ها نیز از رنگ استخری استفاده می شود. اما هر استخری شرایط ویژه خاص خود را دارد. مثلا استخرهایی که برای تفریح و سرگرمی و در محیط های پوشیده و محافظت شده در سطح شهر ساخته می شوند کم تر پیش می آید که دچار چنین مشکلی شوند. به همین دلیل رنگ های استخری ضد جلبک را بیشتر در استخرهایی که در محیط های باز و شرایط خاص دارند استفاده می کنند. همانند استخرهای کشاورزی یا ویلایی.

علاوه بر خاصیت عایق بودن و ضد جلبک بودن این رنگ ها باید به سایر فواید رنگ های استخری ضد جلبک نیز اشاره کنیم. این نوع رنگ ها دارای قابلیت های مختلفی از جمله براقیت و همچنین صیقلی بودن لایه نهایی رنگ ها نیز هستند. این نکات باعث می شود که نظر بیشتر مشتری ها به این دسته از رنگ ها جلب شود. استفاده از رنگ های استخری ضد جلبک در معماری های ویلایی نیز یکی از نقاط عطف زیبایی آن ها بر شمرده می شود.

چرا در استخرها جلبک به وجود می آید؟

یکی از مواردی که بهتر است در مورد آن اطلاعات لازم را کسب کنیم این است که اساسا چرا در استخرها جلبک و خزه به وجود می آید؟ با دانستن علت این موضوع می توانید بهتر و بیشتر با فلسفه استفاده از رنگ های استخری ضد جلبک آشنا شوید. همیشه پروسه تشکیل جلبک و خزه در منابع آب و استخرها یکی از مشکلات همیشگی صاحبان این منابع بوده است. از بین بردن آن ها نیز یکی از موارد نگهداری استخرها به شمار می رود و برای افراد هزینه زا است.

پس اگر راهی پیدا شود که بتوان جلوی تشکیل آن ها را گرفت قطعا به لحاظ اقتصادی برای افراد به صرفه تر است. جلبک ها می توانند باعث خرابی در تاسیسات استخرها شوند. یکی از راه های آب رسانی به منابع و مخازن آبی یا همان استخر ها نیز همین پمپ های مکش، دهش و انتقال آب است. جلبک ها دقیقا باعث خرابی در این نواحی می شوند و ممکن است حتی آن ها را از کار بیندازند.

لذا لازم است به هر شکل ممکن جلوی تشکیل آن ها را گرفت. این نوع از رنگ ها دقیقا همین کار را می کنند. این رنگ ها باعث می شوند تشکیل جلبک ها و خزه ها در استخر ها به تاخیر بیفتد. این فرایند سبب می شود که جلوی هزینه های اضافی در بخش های نگهداری و سرویس کاری پمپ ها و سایر تاسیسات استخرها گرفته شود. البته راه های دیگری نیز برای جلوگیری و به تاخیر افتادن تشکیل خزه ها در استخر ها وجود دارد.

 

روش های دیگری برای از نابودی جلبک ها وجود دارد؟

غالب این روش ها به این شکل است که از یک مواد کلری و ضدعفونی قوی برای از بین بردن آن ها استفاده می شود. اما بزرگترین مشکلی که این روش ها دارند این است که به دلیل ساطع کردن گاز از این مواد برای افرادی که از استخر ها استفاده می کنند مشکل زا هستند. مشکلاتی از قبیل بیماری های پوستی و تنفسی که می تواند جان افراد به خطر بیندازد.

رنگ های استخری ضد جلبک چطور می توانند جلوی تشکیل جلبک را بگیرند؟

حال که با اهیمت این موضوع آشنا شدیم برویم به سراغ مکانیزم رنگ های استخری ضد جلبک و اینکه چطور این رنگ ها می توانند جلوی تشکیل این آفات را بگیرند. باید بدانید که رنگ های استخری ضد جلبک وقتی در دیواره استخرها مورد استفاده قرار بگیرند می توانند جلبک ها را به خود جذب کنند. این امر باعث می شود که برای از بین بردن آن ها صرفا نیاز به شستشوی دیواره داشته باشیم. از طرفی شستشوی این رنگ ها نیز کار راحتی است. به همین ترتیب می توان با شستشوی دیواره استخر خزه ها و جلبک ها را از بین برد. نکته قابل توجه در شستشوی دیواره های آغشته به رنگ استخری این است که نیازی به ماده شوینده قوی ندارند.

 

رنگ استخری ضد جلبک
تفاوت بین استخر جلبکی و بدون جلبک

روش اجرای رنگ های استخری ضد جلبک

روش اجرای رنگ های استخری بر روی دیواره های استخر ها و مخازن آبی آسان است. به وسیله این روش ها شما می توانید به راحتی این نوع رنگ ها را بر روی دیواره ها اجرا کنید. برای انجام این کار نیز صرفا به یک سری تجهیزات اولیه جهت رنگ آمیزی نیاز است. از جمله آن ها می توان به: قلم مو، پیستوله کمپرسور و غلطک ها اشاره کرد. یا یک کیلوگرم از این رنگ ها می توان حدود 3 متر مربع از مساحت دیوار را پوشاند.