رنگ استخری چیست؟ نکات مهم رنگ آمیزی استخر

فهرست مطالب

رنگ استخری چیست؟ آیا زمانی که به استخر می روید به محیط پیرامون خود توجه می کنید؟ تاکنون به رنگ هایی که برای فضای استخر استفاده می شود دقت کردید؟ اگر به رنگ آمیزی استخر ها دقت کنید متوجه می شوید که با رنگ های دیگر متفاوت هستند. در حقیقت برای رنگ آمیزی استخر از رنگ های مخصوصی استفاده می شود. به این نوع از رنگ ها رنگ های استخری می گویند. اما پیش از معرفی این رنگ باید بگوییم که خرید رنگ مرغوب پیش نیاز هر رنگ آمیزی است. برای خرید رنگ چوب در مشهد و مخصوصا رنگ بیتک می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید. در این فروشگاه رنگ های مرغوب و با کیفیتی عرضه می شود.

رنگ های استخری از دسته رنگ های مصنوعی هستند. در ترکیب این رنگ ها پلیمرهای بسیار مقاوم و رزین های آب بندی وجود دارد. بدون شک حضور این مواد در رنگ های استخری آن ها را از سایر رنگ ها متمایز می کند. جالب این است که برای رنگ آمیزی رنگ استخری باید به متریال استخر نیز توجه کنید. مثلا برخی استخر ها که از سیمان تهیه می شوند در خصوص رنگ آمیزی با استخر های بتنی متفاوتند. به همین علت نمی توانیم از یک نوع رنگ برای هر استخری هم استفاده کنیم. در ادامه این مطلب تلاش می کنیم در خصوص رنگ های استخری بیشتر توضیح دهیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

پیش از همه پیشنهاد می شود مقالات آیا می شود استیل را رنگ کرد؟ و رنگ استخری ضد جلبک چیست؟ را مطالعه کنید. در یادداشت چگونه چوب را رنگ کنیم؟ به آموزش رنگ آمیزی چوب نیز پرداختیم.

rangrabbani
استخر

رنگ استخری چیست؟

رنگ های استخری همانطور که از نامشان پیداست، رنگ های مخصوص برای رنگ آمیزی استخرها هستند. باید به این موضوع اشاره کنیم که تولید رنگ های استخری از مهم ترین ابداعیات در این حوزه است. لذا استفاده و کاربردهای رنگ های استخری را باید به طور ویژه بررسی کرد. باید به این موضوع هم دقت کنید که وقتی می گوییم رنگ استخری مخصوص استخر است، منظور صرفا استخرها نیستند. برای حوض، حوضچه و کلا فضاهایی که به وسیله آب پر می شوند و مانند استخر هستند می توان از این رنگ استفاده کرد.

اما این نوع رنگ به مانند همه رنگ ها نوعی عایق به حساب می آید. این رنگ از دسته رنگ های صنعتی به شمار می رود. ترکیبات این رنگ به گونه ای است که باید در مقابل آب و رطوبت از خود مقاومت نشان دهد. زیرا در محیط هایی به مانند استخر همیشه و به طور دائم در معرض رطوبت است. استفاده از پلیمرهای مقاوم و رزین های آب بندی به همین علت است. جالب است بدانید که این رنگ ها هیچ گونه آلودگی را وارد آب نمی کنند و کاملا بهداشتی هستند.

رایج ترین رنگ های استخری به رنگ های آبی، سفید و یا طیفی بین این ها است. تنوع در رنگ های استخری فوق العاده بالاست. لذا برای انتخاب رنگ استخری خوب کار سختی پیش روی دارید. اما نگران نباشید چرا که در ادامه قصد داریم در خصوص رنگ استخری با کیفیت صحبت کنیم. این نکته را هم بدانید که برای رنگ آمیزی خوب نباید صرفا به نوع رنگ های استخری توجه کنید. چون عوامل دیگری هم در این زمینه اثرگذارند که در ادامه بیان می کنیم.

چگونه رنگ استخری مناسبی را انتخاب کنیم؟

همانطور که در بالاتر نیز توضیح دادیم رنگ های استخری بسیار متنوعند. به همین علت انتخاب این رنگ خوب کمی دشوار است. اما در ادامه می خواهیم به نکاتی بپردازیم که این انتخاب را آسان می کند. اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید، جنس استخر است. جنس استخر به شما می گوید که نیاز به چه رنگی دارد. رنگ ها علاوه بر زیبایی که به محیط می بخشند نقش عایق را هم دارند. جنس استخر به شما می گوید که بهتر است از چه عایقی برای آن استفاده شود. به همین ترتیب می توانید رنگ متناسبی را انتخاب کنید.

نکته دیگری که در این زمینه دارای اهیمت است زمان خشک شدن رنگ است. اگر با رنگ ها کار کرده باشید می دانید که این موضوع چقدر مهم است. در حقیقت زمان خشک شدن رنگ عاملی است که می تواند پروژه رنگ آمیزی را تحت تاثیر قرار دهد. به این شکل که هرچه زودتر رنگ خشک شود در هزینه و زمان پروژه صرفه جویی می شود. برای استخرها هم به همین شکل است. پس به این پارامتر هم باید توجه کرد.

عوامل مهم دیگر نیز در انتخاب رنگ استخری خوب دخیل هستند. از جمله آن ها می توان به مقاومت رنگ ها اشاره کرد. همانطور که اشاره کردیم رنگ ها نقشی عایق طور هم دارند. از طرفی این رنگ همیشه در معرض رطوبت و آب است. لذا باید از خود مقاومت خوبی در برابر رطوبت نشان دهد. به همین دلیل پارامتر مقاومت رنگ نیز از جمله مواردی به حساب می آید که در انتخاب این رنگ مهم است.

مواردی که بیان شد تقریبا از مهم ترین نکات برای خرید رنگ استخری بود. با رعایت این ها می توانید بهترین نوع این رنگ را انتخاب کنید.

انواع رنگ های استخری در بازار

مطابق آنچه که در بالاتر بیان کردیم رنگ های استخری متنوعند. در ادامه این مطلب به برخی از مهم ترین انواع رنگ های استخری در بازار اشاره می کنیم. این رنگ ها به طور کلی به شرح ذیل هستند:

  • رنگ های پایه آب
  • رنگ های پایه حلال
  • رنگ های اکریلیکی
  • رنگ های پلیمری
  • رنگ اپوکسی
  • رنگ های نانو

این موارد به شکل کلی بخشی از رنگ های استخری موجود در بازار است. هر کدام از این رنگ ها دارای خواص و ویژگی های متفاوتی هستند. با توجه به پارمترهایی که برای خرید رنگ ها معرفی کردیم می توانید هرکدام را که مطلوب است انتخاب کنید. البته بهتر است پیش از خرید این رنگ ها در موردشان اطلاعاتی را به دست آورید. در ادامه به معرفی مختصر هر کدام از این رنگ ها پرداختیم.

رنگ استخری چیست
استخر

رنگ های پایه آب

بعضی از مخازن آب هستند که بسیار حیاتی اند. همانند مخازن آب شرب یا مخازن کشاورزی. به همین خاطر نیاز است حتما در این نوع مخازن از عایق هایی عاری از مواد شیمیایی استفاده شود. رنگ های استخری پایه آب از همین نوع هستند. در ترکیب این نوع از رنگ ها هیچ ماده شیمیایی به کار نمی رود. به همین دلیل گزینه مطلوبی برای این مخازن به حساب می آیند.