کاربرد رنگ اکریلیک در نقاشی چیست؟

فهرست مطالب

رنگ های اکریلیک از جمله رنگ های پر کاربرد مصنوعی در بازار هستند. با توجه به اینکه کار کردن با این رنگ ها بسیار راحت است کاربرد ها و استفاده های مختلفی از این رنگ ها می توان داشت. همانند کاربرد رنگ اکریلیک در نقاشی. از طرفی با توجه به ویژگی های خاص این رنگ ها از جمله اینکه حلال های متنوع و مختلفی دارند می توانیم بگوییم که صرفا محدود به یک سری از سطوح خاص نیستند. برای خرید رنگ چوب در مشهد مخصوصا رنگ بیتک می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید. این مورد را باید بدانید که تهیه رنگ با کیفیت و مرغوب از ابتدایی ترین اصولی است که باید برای رنگ آمیزی رعایت کنیم.

رنگ های اکریلیک را می توانید برای سطوح مختلفی به کار ببرید. این باعث شده تا کاربرد رنگ اکریلیک در نقاشی بسیار مطرح باشد. از رنگ های اکریلیک در صنایع متفاوت و مختلف به شکل گسترده استفاده می شود. همانند سنعت ساختمان سازی و نقاشی اتومبیل. اما باید بگوییم که کاربرد رنگ های اکریلیک صرفا محدود به این صنایع نمی شود بلکه می توان از رنگ های اکریلیک در نقاشی ها نیز به صورت خوبی استفاده کرد. در ادامه این مطلب قصد داریم در این خصوص برای شما توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

پیش از همه اما پیشنهاد می شود مقالات رنگ ترافیکی ماندگار چیست؟ و می توانیم رنگ اکریلیک را روی پارچه استفاده کنیم؟ را مطالعه کنید. همچنین پیشنهاد می شود یادداشت چگونه رنگ چوب قهوه ای رو به سفید تبدیل کنیم؟ را نیز مطالعه کنید تا با نحوه این تغییر رنگ آشنا شوید.

 

rangrabbani
رنگ اکریلیک

چرا باید رنگ های اکریلیک را انتخاب کنیم؟

همانطور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم باید بدانید که ویژگی ها و خواص رنگ های اکریلیک بسیار زیاد و گسترده است. به همین علت می توانیم به راحتی به وسیله این نوع از رنگ ها به رنگ آمیزی سطوح بپردازیم. این خود می تواند یکی از دلایلی باشد که ما چرا برای پروژه های خود از رنگ های اکریلیک استفاده می کنیم. در ادامه به برخی از مزایا و ویژگی های رنگ های اکریلیک اشاره می کنیم. با استفاده از این ویژگی ها می توانید به راحتی رنگ مدنظر خود را برای پروژه های مدنظرتان انتخاب کنید.

 • دوام و ماندگاری بالا
 • خاصیت درخشندگی بالا
 • دارای غلظت بالا
 • سهولت در استفاده
 • تنوع زیاد
 • فاقد بوی بد
 • مقاوم در برابر نور خورشید
 • قابلیت شست و شو
 • خاصیت خشک شدن سریع
 • دارای مقاومت بالا در برابر ساییدگی
 • سازگاری با محیط زیست
 • انعطاف پذیری
 • قابل استفاده روی سطوح مختلف
 • عدم جذب گرد و خاک
 • دارای قابلیت ترمیم دوباره
 • عدم ترک خوردگی

کاربرد رنگ ها در نقاشی

یکی از پایه ای ترین مواد و المان ها برای یک نقاشی بدون شک رنگ هایی است که در آن نقاشی به کار می رود. به همین دلیل باید به رنگ جور دیگری نگاه کرد. این رنگ ها می توانند سبک نقاشی را به طور کلی تغییر دهند و یا به تنهایی می توانند عاملی باشند برای ارسال بسیاری از پیام ها و و مفاهیم هنری درون نقاشی به افراد. به همین علت نمی توانیم از نقش موثر و کلیدی رنگ ها در نقاشی ها و آثار هنری غافل شویم.

رنگ ها مواد گیاهی، آلی یا شیمیایی هستند که در طبیعت وجود دارند و از طریق مجموعه ای از فعل و انفعالات و ترکیبات با سایر مواد در دسترس هنرمندان قرار می گیرند. هنرمندان می توانند آثار هنری خود را خلق کنند و از تاثیر رنگ ها بر روی آن ها برای رساندن پیام هنری نقاشی و اثر خود به مخاطبین استفاده کنند. به این ترتیب می توانیم نقش رنگ ها در نقاشی ها به راحتی درک کنیم و از آن ها برای بهبود و خلق آثار بهتر نهایت استفاده را ببریم.

 

رنگ اکریلیک در نقاشی
رنگ اکریلیک

کاربردهای رنگ اکریلیک در نقاشی

رنگ اکریلیک در نقاشی ها کاربردهای گسترده ای دارد. کار با آن ها راحت است و جنس و خواص آن ها مناسب برای سطوح مختلف. به همین علت می توانیم بگوییم که در نقاشی ها می توان از آن ها در موراد متعددی استفاده کرد. به عنوان مثال به برخی از آن ها در ادامه اشاره می کنیم:

خلق تصویر

یکی از مهم ترین بخش های نقاشی خلق تصاویر مختلف است. این کار می تواند به وسیله رنگ های مختلفی انجام شود. همچنین خلق تصاویر مختلف می تواند به وسیله ایده گرفتن از نقاشی ها و تصاویر دیگر باشد یا به وسیله ایده های ذهنی افراد. فرقی در هر صورت نمی کند. به وسیله طیف های مختلفی از رنگ ها و همچنین رنگ های اکریلیک می توانید به خوبی بر روی بوم و صفحه خود خلق تصویر کنید. البته باید بدانید که بسته به نوع سطح کار باید رنگ اکریلیک مخصوصی را تهیه و استفاده کنید.

استفاده از قلم موی خشک

از خوبی های رنگ های اکریلیک این است که هنرمند برای کشیدن نقاشی خود نیازی ندارد که قلم مو را در آب بزند و آن را خیس کند. بلکه به راحتی و بدون خیس کردم قلم مو می توانید اقدام به خلق تصویر کنید.

استفاده از رنگ اکریلیک در تکنیک نیمه مرطوب

تکنیک نیمه مرطوب یا نیمه خشک به این صورت است که هنرمند فقط قلم مو را می کشد. سپس قلم مو را در رنگ فرو می کند و به همین ترتیب روی سطح کاغذ و بوم می گذارد. در این تکنیک رنگ اکریلیک نازکتر از روش رنگ خشک است. به همین راحتی می توانید ضخامت قلم مو و رنگ مورد نظر در نقاشی خود را کاهش دهید بدون نیاز به آن که از آب استفاده کنید. تنها به وسیله آغشته کردن قلم مو به رنگ می توانید این کار را انجام دهید.

کاربرد رنگ اکریلیک در نقاشی

یکی از کاربردهای رایج رنگ اکریلیک، استفاده از آن به عنوان پوشش زیرین است. از آنجایی که رنگ اکریلیک غلظت بالایی دارد، گزینه ایده آلی برای جداسازی بوم است. علاوه بر این سرعت خشک شدن یکی دیگر از دلایل استقبال از این رنگ برای نقاشی روی بوم است. سومین فایده استفاده از رنگ اکریلیک برای پایه گذاری رنگ روی بوم این است که سطح بوم ضد آب می شود، بنابراین اگر رنگ های دیگر را روی آن بمالید، هنگام تماس با رطوبت، لکه نمی کند.