وارنیش چیست؟

فهرست مطالب

رنگ های موجود در صنعت یک قابلیت ویژه دارند و آن نیز پوشش و عایق بودن آن ها برای سطوح است. البته که همه آن رنگ ها این ویژگی را ندارند. وارنیش یک نمونه از پوشش های مورد استفاده برای سطوح در صنعت به خصوص سازه های چوبی است. برای پاسخ به این پرسش که وارنیش چیست؟ باید به سراغ ویژگی ها و کاربردهای ویژه و مختلف آن برویم. همچنین باید اشاره کنیم که برای خرید رنگ چوب در مشهد می توانید از فروشگاه رنگ ربانی بهترین و با کیفیت ترین رنگ های موجود در بازار را تهیه کنید. همانند خرید رنگ گنج در مشهد. در کنار پوشش ها رنگ ها نیز تنوع مختلف زیاد و خوبی دارند. در یادداشت رنگ کنیتکس چیست؟ مزایا و معایب آن؟ این موضوع را توضیح دادیم.

حال برویم به سراغ وارنیش ها. وارنیش را همانطور که اشاره کردیم باید برای شناسایی و علم به آن به سراغ کاربردها و ویژگی هایش برویم. اینکه بدانیم مزایا و معایب آن چیست و همچنین این که در چه جاهایی و به چه صورت هایی می توان از این نوع پوشش استفاده کرد. همگی این موارد و سوالات می توانند به ما کمک کنند که به بهترین شکل ممکن در مورد وارنیش ها اطلاعات لازم و اساسی را به دست آوریم. برای خرید خوب و آگاهانه وارنیش باید بدانیم که دانستن این موارد و اطلاعات به ما کمک مضاعفی می کند.

در ادامه این مطلب نیز تلاش داریم به همین موضوع اشاره کنیم و بهتر به این پرسش پاسخ دهیم که وارنیش چیست؟

وارنیش چیست؟

همانطور که اشاره کردیم وارنیش یکی از انواع پوشش هایی است که در صنعت برای سطوح مختلف به کار می رود. مخصوصا سطوح و سازه های چوبی. لذا می توانیم برای آن که پوشش لازمی را روی سطوح ایجاد کنیم در کنار رنگ ها و حالا سایر مواردی که می توانند به عنوان پوشش روی سطوح قرار بگیرند از وارنیش ها نیز استفاده کنیم. قطعا باید استفاده از هر نوع پوششی با توجه به ویژگی ها و امکانات و مزایای آن ها باشد. لذا باید سعی کنیم پیش از آن که از این مواد استفاده کنیم در مورد آن ها به اندازه کافی اطلاعاتی را جمع آوری کنیم.

وارنیش ها را می توان در داخل یا خارج خانه نیز استفاده کرد. لذا از این جهت نیز دارای محدودیتی نیستند و می توانیم به خوبی از آن ها استفاده کنیم. این را بدانید که شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا اصلا نیازی به استفاده از پوشش ها برای سطوح است؟ سوال منطقی است! باید در مورد ایت موضوع آگاه باشید که هرچه بتوانید از پوشش های مختلف برای سطوح مختلف استفاده کنید بیشتر و بهتر می توانید از آن سطوح محافظت به عمل آورید. این امر باعث می شود که در ادامه نیز در هزینه های خود برای ساخت و نگهداری از سطوح مختلف صرفه جویی کنید. بنابراین در این جور مواقع استفاده از پوشش هایی به مانند وارنیش کاملا منطقی و به صرفه به نظر می رسد.

 

اطلاعات بیشتر پیرامون وارنیش

اما بیایید کمی بیشتر در مورد وارنیش اطلاعات ارائه دهیم. اول اینکه درست است که وارنیش در صنایع مختلف کاربرد دارد و می توان آن را برای سطوح مختلف به کار برد. اما باید بدانید که استفاده بیشتر آن در حوزه و صنعت چوب است. لذا نام وارنیش در میان نجاران و صنعت گرانی که در حوزه چوب فعال هستند بیشتر مشهور و شنیده شده است. از خوبی های زیاد وارنیش ها که بگذریم باید به برخی از مشکلاتی که در میان صنعتگران پیرامون وارنیش وجود دارد نیز اشاره کنیم. یکی از این مشکلات که البته ارتباطی هم با خود وارنیش ندارد این است که بیشتر صنتعگران با جزییات و ویژگی های این پوشش آشنا نیستند.

در حالیکه زمانی که شما برای خرید وارنیش می خواهید اقدام کنید باید در مورد آن و ویژگی هایش اطلاعات لازم و کافی داشته باشید. چرا که همیشه یک نوع وارنیش در بازار وجود ندارد. برای آن که بتوانید از بهترین نوع وارنیش برای محصولات خود استفاده کنید لازم است که درمورد انواع مختلف آن اطلاعات خوبی و مفیدی را به دست آورید.

باید بدانید که وارنیش در حقیقت به تنهایی یک ماده خاص نیست. بلکه متشکل شده از مجموعه ای از مواد شامل لاک ها، مایعات و واکس ها. ترکیب این ها با یکدیگر یک لایه محافظ را به وجود می آورد که معمولا روی چوب قرار می گیرند. این مواد غالبا جذب چوب نیز نمی شوند. البته در برخی موارد این اتفاق می افتد. اما به شکل سطحی خواهد بود. وارنیش ها شفاف و بی رنگ هستند.

 

وارنیش چیست
وارنیش چیست

مواد مورد استفاده در وارنیش ها

برای اینکه بدانیم وارنیش چیست؟ همانطور که اشاره کردیم باید بدانیم در داخل آن چه می گذرد؟ لذا به سراغ آن می رویم که ببینیم داخل وارنیش چیست؟

در داخل وارنیش ها عموما از سه ماده اصلی استفاده می شود. رزین، روغن و حلال. این ها مواد تشکیل دهنده وارنیش ها را شامل می شوند. رزین ها و روغن ها موادی هستند که وجه تمایز بین وارنیش ها را ایجاد می کنند. در کنار این موارد حلال وارنیش ها که معمولا تینر است از غلظت زیاد وارنیش می کاهد. به همین دلیل می توان به راحتی با قلم مو یا پیستوله آن ها را روی سطوح مختلف به خصوص چوب ها به کار برد. یکی از علت های تفاوت بین وارنیش های مختلف در مقدار رزین ها و روغن های به کار رفته در درون آن ها است. همچنین نوع این رزین ها و روغن ها نیز می توانند یکی از عوامل اختلاف و تمایز بین آن ها باشند. عموما از این نوع رزین ها برای تولید وارنیش استفاده می شود: فنولیک، آلکید و پلی اورتان.

روغن هایی هم که در وارنیش ها استفاده می شوند معمولا به دو دسته تقسیم می شوند: روغن های تانگ و روغن کتان. از بین این روغن ها، روغن کتان متداول تر و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این امر نیز بیشتر به خاطر قیمت پایین روغن کتان است. اما از نظر اساتید و کارشناسان این حوزه روغن های تانگ وارنیش های با کیفیتی را به وجود می آورند. لذا استفاده از این نوع روغن ها برای تولید وارنیش های با کیفیت بیشتر توصیه می شود. همه مواردی که بیان شد قسمتی از اطلاعات لازم و مورد نیاز برای خرید وارنیش بود.