انواع رنگ چوب

فهرست مطالب

رنگ ها انواع و اقسام مختلفی در بازار و صنعت دارند. بدون شک برای داشتن رنگ خوب باید از فروشگاه خوب خرید کرد. برای خرید رنگ چوب در مشهد می تواند از فروشگاه رنگ ربانی اقدام به خرید رنگ کنید. بدون شک رنگ چوب نیز یکی از همین طیف گسترده رنگ های موجود در صنعت است. اینکه بتوانیم تشخیص بدهیم که چه رنگ هایی چه کیفیت هایی دارند نیاز مند دانستن اطلاعاتی درمورد رنگ ها است. برای همین منظور نیز باید در مورد انواع رنگ ها در صنعت تحقیقاتی را به عمل آوریم. اما رنگ های چوب خود کاربردها و مزایای خاص خود را دارند. برای دانستن این مزایا و خواص نیز ما باید درمورد این رنگ ها اطلاعاتی را به دست آوریم. دانستن اینکه این رنگ ها در کجا و به چه شکل می توانند به ما کمک کنند خود یک امتیاز بزرگ است.

به همین دلیل سعی کردیم در این یادداشت پیرامون این رنگ و انواع آن برای شما توضیحاتی را ارائه دهیم. قطعا شما نیز اگر در صنعت به دنبال استفاده از این نوع رنگ و مدل های مختلف آن هستید باید این اطلاعات را بدانید. ما سعی کردیم به طور خلاصه و مختصر و همچنین به صورتی ساده در خصوص این رنگ با شما صحبت کنیم. اما پیش از آن که به بررسی رنگ چوب و انواع آن بپردازیم پیشنهاد می کنیم که مقاله تاریخچه رنگ در ایران را مطالعه کنید. با مطالعه این مقاله به لحاظ تاریخی نیز با صنعت رنگ در ایران آشنا می شوید. اما در ادامه این مطلب می توانید توضیحات بیشتری را در خصوص انواع رنگ چوب مطالعه کنید.

رنگ چوب چیست؟

 بدون شک اولین سوالی که همیشه مطرح می شود این است که رنگ چوب چیست؟ یا اینکه این نوع رنگ چگونه به وجود می آید؟ البته در صورتی که مصنوعی باشد. اگر هم طبیعی است در کجا می توان آن را یافت؟ این ها از سوالات مهم است که به ذهن افراد می رسد. اما مهم تر این مسائل این است که از چه برندهایی این رنگ ها را خرید کنیم. یکی از بهترین برندها رنگ آروماتیک است.

این نیز به دلیل ویژگی های منحصر به فرد آن است. شامل استحکام و پایداری و رنگ و ظاهر آن. البته از معایب آن نیز می توان به ظاهرش اشاره کرد. به همین دلیل است که این رنگ به وجود آمده است تا بتوان با رنگ کردن چوب آن را از ظاهر بد و تیره اش درآورد. این رنگ در حقیقت خود یک محلول است که می تواند ظاهر چوب را از رنگ های تیره و مشکی در آورد.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که برای رنگ زدن چوب بایستی حتما یک سری نکات مهم را رعایت کرد. تا بتوان به درستی سطح چوب را رنگ آمیزی کرد. این کار باعث می شود علاوه بر اینکه ظاهری زیبا تر پیدا کند به دوام و ماندگاری چوب مورد نظر اضافه کند. همین امر سبب افزایش استفاده ها از این رنگ در بازار شده است. به هر شکل هر چه استفاده از خود چوب افزایش پیدا می کند استفاده از این رنگ نیز به تبع آن افزایش پیدا خواهد کرد.

اما در ترکیب رنگ چوب چیست؟ این رنگ از رنگدانه های (چیگمنت) حل شده یا معلق در یک ماده حامل یا حلال تشکیل شده اند. باید بدانید که همانطور که اشاره کردیم رنگ آمیزی و کار با این رنگ خود نیازمند آموزش یک سری مهارت های خاص و کاربردی است و لذا برای استفاده از آن حتما سعی کنید در ابتدا آموزش های لازم را ببینید.

 

 

rangrabbani
رنگ چوب

نکاتی که برای استفاده از رنگ چوب باید بدانیم

برای اینکه رنگی که بر روی چوب پیاده می کنیم از حداکثر کیفیت و بازدهی لازم برخوردار باشد بایستی یک سری نکات مهمی را پیش از همه بدانیم. این نکات می توانند به بهتر رنگ کردن قطعه چوب های مدنظر ما کمک کنند. نکاتی که در ادامه بیان می کنیم شامل مواردی هستند که بعضا در خصوص خود این رنگ در نظر باید گرفت و هنچنین برخی موارد دیگر مربوط می شوند به قطعه چوب و قطعه کاری که می خواهیم از این رنگ برای رنگ آمیزی آن استفاده کنیم.

سمباده زنی پیش از رنگ آمیزی:

به وسیله سمباده زنی شما می توانید لایه های اضافی را از روی چوب بردارید و سطحی صاف برای چوب ایجاد کنید تا بدین وسیله وقتی بخواهید که قلم موی رنگی را به آن بزنید راحت این کار را انجام دهید.

تمیز کاری سطح چوب:

هرچند به وسیله سمباده لایه های اضافی روی چوب را از بین می برید اما باید بدانید که ممکن است همچنان سطح چوب آروده باشد. بنابران باید سعی کنید که پیش از رنگ آمیزی سطح رو چوب را تمیز کنید. این کار به افزایش کیفیت رنگ آمیزی روی سطح قطعه کار شما می افزاید.

زیرسازی و بتونه کاری:

پس از آن که روی سطح چوب را به وسیله سمباده تراشیدید و همچنین بعد از آن آلودگی های روی سطح چوب را تمیز کردید. حالا نوبت به زیر سازی و بتونه کاری روی قطعه کار می شود. بتونه کاری می تواند یک سری منافذ ریز و درشت روی سطح چوب را پر کند و از بین ببرد. این منافذ به هنگامی که شما رنگ را روی آن ها می کشید، رنگ را به خود جذب می کنند و باعث می شوند که رنگ به درون ساختار چوبی قطعه کار نفوذ کند. این کار در بلند مدت باعث کاهش استحکام چوب می شود و برای آن مضر و خطرناک است.

 

رنگ چوب
رنگ چوب

اجرای رنگ

این مرحله، مرحله آخر است. یعنی شما قطعه کار را در ابتدا به وسیله سمباده به اندازه کافی تراش دادید. سپس آلودگی های روی سطح آن را گرفتید و قطعه کار را تمیز کردید. بعد از آن بتونه کاری های لازم را روی سطح چوب انجام دادید و سوراخ های ریز و درشت آن را پر کردید. حالا در نهایت نوبت به اجرای رنگ روی قطعه کار می رسد. که البته برای اجرای رنگ روی آن گزینه های زیادی وجود دارد که می توانید هرکدام از آن ها را انتخاب کنید و کار را بر روی قطعه کار شروع کنید.