همه چیز درمورد رنگ بلکا

فهرست مطالب

شما هم برای زیبا کردن سقف یا دیوارهای منزل یا شرکت خود حتما دنبال یک رنگ زیبا و مناسب می گردید. بلکا دیوار می تواند یک انتخاب خوب و مناسب برای شما باشد. بلکا نوعی پوشش دیواری است که می تواند به زیبایی محیط شما کمک کند. از بلکا به نام رنگ بلکا هم یاد می شود. اما با رنگ های معمول در بازار متفاوت است. در برخی از موارد ممکن است دیوارهای شما هم از پنل های چوبی باشد. به همین دلیل نیاز به استفاده از رنگ چوب دارید. برای خرید رنگ چوب در مشهد باید بدانید که تنوع و گستردگی رنگ ها بسیار زیاد و مختلف است. اما بلکا می تواند جایگزین مناسبی برای این نوع از رنگ ها هم باشد.

در این مقاله بیشتر درمورد رنگ بلکا برای شما توضیح خواهیم داد. اینکه بلکا چیست؟ قیمت بلکا چند است؟ همچنین در خصوص معایب بلکا و از طرفی نحوه خرید بلکا نکات مهمی را ارائه می کنیم.

بلکا چیست؟

 رنگ بلکا چیست؟ بلکا نوعی پوشش سلولزی است که از الیاف طبیعی پنبه سلولز، رزین سلولزی و سنگ های تزیینی ساخته می شود. جالب است بدانید که این نوع رنگ با محیط زیست سازگاری خوبی دارد. چرا که بیشتر مواد تشکیل دهنده این پوشش طبیعی هستند. به همین خاطر خطر کمتری هم برای سلامت انسان دارد. بلکا در حقیقت می تواند جایگزین مناسبی به جای رنگ دیوار و حتی کاغذ دیواری باشد.

به دلیل ویژگی های رنگ بلکا یعنی سازگار بودن با محیط زیست و خطر کم برای انسان ها از این رنگ یا پوشش بیشتر در بیمارستان ها و سرویس های بهداشتی که محیط هایی حساس هستند استفاده می شود. رنگ بلکا دارای یک پوشش مناسب برای عایق های حرارتی، برودتی و صوتی است. این پوشش رنگ بلکا به آن کمک می کند که در محیط های مسکونی هم مورد استفاده قرار گیرد.

 

lizzashop
رنگ بلکا

انواع بلکا برای دیوار

رنگ های بلکا در بازار دارای انواع و اقسام مختلفی هستند. هرکدام از این رنگ ها نیز برای خود دارای ویژگی های مختلفی است. یعنی مزیت ها و معایب مخصوص و متنوع خود را دارند که سبب تمایز آن ها از هم دیگر می شود. شما برای آن که بهترین استفاده را از این نوع رنگ ها ببرید باید پیش از خرید آن از مزایا و معایب هرکدام از این نوع رنگ ها مطلع شوید.

اما انواع رنگ بلکا به شرح ذیل است:

 1. بلکا ابریشمی 
 2. رنگ بلکا سلولزی (ساده و الیاف دار) 

بلکا ابریشمی

رنگ بلکای ابریشمی یکی از انواع رنگ های بلکای موجود در بازار است. باید بدانید که معمولا تفاوت رنگ ها در بین ساختار الیاف آن ها مشخص می شود. حال می تواند جنس این الیاف متفاوت باشد یا طرز ساختار و کنار هم قرار گرفتن آن ها.

رنگ بلکای ابریشمی از ساختار و الیاف ابریشمی ساخته شده است. این نوع رنگ ظاهر و طرح چشم نوازی دارد. بنابراین می تواند برای بسیاری از افراد متفاوت خاص به نظر برسد. همچنین باید توجه داشت به دلیل استفاده از الیاف ابریشم در درون ساختار آن باید گفت که احتمالا نسبت به سایر رنگ های مشابه خود دارای قیمت بیشتری است. قیمت بلکا ابریشمی به موارد متعددی بستگی دارد.

با این حال باید بدانید که خواص بلکای ابریشمی با بلکای معمولی هیچ تفاوتی ندارد. یعنی می توان گفت که هر ویژگی که در رنگ بلکای معمولی مشاهده کردید می تواند در رنگ بلکای ابریشمی نیز موجود و وجود داشته باشد.

از نکات مهم در خصوص بهره بردن بیشتر از رنگ های بلکا این است که آن رنگ ها را به خوبی بر روی سطوح اجرا کنیم. به همین دلیل نحوه اجرای بلکا دارای اهمیت است. اینکه چطور اجرای بلکا روی دیوار یا اجرای بلکا روی سقف را انجام دهیم. همچنین اینکه روش اجرای بلکا باید چگونه باشد همگی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن ها بپردازیم.

بدون شک برای اجرای بلکا باید از قلم موها و وسایل و تجهیزات به خصوصی و با کیفیتی استفاده کنیم. در مقاله شناخت انواع قلم مو برای ساختمان به این موضوع به خوبی اشاره کردیم.

 

رنگ بلکا
رنگ بلکا

رنگ بلکای سلولزی

این نوع از رنگ ها یا دیوار پوش های سلولزی به تازگی در بازار ایران سر در آورده اند. با بررسی تاریخچه این رنگ ها می توان پی برد که منشاء پیدایش آن ها به کشورهای جنوب شرق آسیا بر می گردد. اما امروزه در ایران بسیار پر طرفدار و پر خریدار شده است. در کشورهای جنوب شرق آسیا معمولا خانه ها از چوب ساخته می شدند. به همین خاطر ساختار این نوع از رنگ ها یا دیوار پوش ها از جنس سلولز است که در گیاهان یا پوست درختان بسیار یافت می شود.

بلکای سلولزی بسیار می تواند عایق حرارت، برودت و حتی صوت باشد. این نوع از رنگ ها و دیوار پوش های معمولا در پنبه، نخ، خرده پارچه و پسماندهای غلات پیدا می شوند. به همین خاطر افراد محلی برای اینکه از گرما و سرما در امان بمانند این نوع از مواد را روی دیوارها و محیط های پوشیده اتاق و منازل خود می مالیدند تا بتوانند در امان باشند.

تفاوت رنگ های بلکای سلولزی و ابریشمی

رنگ های بلکای سلولزی و ابریشمی زیاد با یکدیگر متفاوت نیستند و تا حد زیادی خواص یکسانی دارند. انا در ساختار آن ها می توان تفاوت را تا حد زیادی مشاهده کرد. بلکای ابریشمی از الیاف ابریشم و بلکای سلولزی از الیاف سلولزی تشکیل شده است. این تنها تفاوت در ساختار آن ها است اما همانطور که اشاره شد در خواص با یکدیگر یکسان هستند و تفاوت زیادی ندارند. باید اشاره کنیم که در بازار رنگ های طبیعی و گیاهی نیز وجود دارند. در مقاله رنگ گیاهی با طبیعی چه تفاوتی؟ دارد در خصوص تفاوت های آن ها صحبت کردیم.

 

رنگ بلکا
رنگ بلکا

مزایای استفاده از رنگ بلکا

استفاده از این نوع رنگ حال می خواهد نوع ابریشمی آن باشد یا معمولی مزایای گسترده ای دارد. برخی از مزایای استفاده از این نوع رنگ را در ذیل آوردیم:

 1. مقاومت بسیار بالای این نوع رنگ به طوریکه استحکامش از کاغذ دیواری بیشتر است
 2. این نوع رنگ را می توان تقریبا روی هر نوع سطحی پیاده کرد و می توان گفت با همه سطوح سازگار است
 3. این رنگ ها بوی خاصی ندارند. در ساخت رنگ های بلکا تقریبا می توان گفت هیچ نوع ماده شیمیایی به کار نرفته است. بنابراین نه تنها بوی خاصی ندارند بلکه موجب حساسیت نیز نمی شوند
 4. خوشبختانه رنگ های بلکا قابلیت آش زایی و اشتعال زایی کمی دارند و معمولا می توان گفت آتش نمی گیرند
 5. نکته جالب در این نوع از رنگ ها این است که تنوع بسیار بالا و گسترده ای دارند. به طوریکه می توانید رنگ های زیادی را به راحتی برای خود انتخاب کنید
 6. ویژگی خوب دیگر این نوع از رنگ ها این است که قابلیت ترمیم آن ها بسیار ساده است

معایب استفاده از رنگ های بلکا

استفاده از هر وسیله ای هم معایب و هم مزایای خود را به همراه دارد. در کنار مزایای استفاده از رنگ بلکا حال به برخی از معایب آن نیز پرداختیم:

 1. شستشوی رنگ های بلکا معمولا به راحتی قابل انجام نیست و برای آن باید زحمت زیاد بکشید
 2. احتمال جمع شدن حشرات در پشت پوشش بلکا روی دیوار و سطوح دیگر وجود دارد
 3. کندن این نوع رنگ از روی دیوار به راحتی قابل انجام نیست

 

ویژگی های رنگ بلکا

از همه چیز مهم تر این است که درخصوص ویژگی های یک ماده یا محصول اطلاعات درستی را به دست آوریم. این امر سبب می شود که شناخت خوبی در خصوص آن به وجود آید. لذا باید تلاش کنیم پیش از هر کاری در خصوص ویژگی های ماده یا محصول اطلاعات درست و خوبی را تهیه و جمع آوری کنیم و در ادامه به انجام آن پروژه و همچنین استفاده از آن محصول یا ماده بپردازیم. به همین دلیل در ادامه به بررسی ویژگی های رنگ بلکا پرداختیم.

 • قابلیت ترمیم
 • کاهش بازتاب مستقیم نور
 • مقاومت در برابر ضربه
 • ترک‌ها را می پوشاند
 • مقاومت در برابر آتش و شعله ور نشدن
 • قابلیت شستشو (با ابر و شامپوی فرش)
 • نداشتن بو و مواد فرار هنگام اجرا
 • بی نیاز از زیرسازی
 • عایق صوت

این موارد تنها بخشی از ویژگی های رنگ بلکا بود که سعی کردیم برای شما ارائه دهیم. ویژگی های گسترده دیگری نیز این رنگ ها با خود به همراه دارند که می توانید برای استفاده از آن ها در پروژه های مختلف به کار بگیرید.