شناخت انواع قلم مو برای ساختمان

فهرست مطالب

برای نقاشی ساختمان قطعا یکی از پرکاربردترین وسایل مورد نیاز قلم مو است. حتما این مورد را به یاد داشته باشید که در کنار داشتن رنگ خوب و با کیفیت باید از قلم موی مناسب و خوب نیز استفاده کنید. برای خرید رنگ چوب در مشهد یادتان باشد که قلم موی مناسب نیز در کنارش تهیه کنید. شناخت انواع قلم مو می تواند گام مهمی در ابتدای این قضیه برای شما باشد. در کنار اطلاعات پیرامون قلم مو ها بایستی در مورد رنگ ها نیز اطلاعات خوبی را به دست آوریم. در مقاله همه چیز درمورد رنگ بلکا به خوبی به این موضوع اشاره کردیم. این اطلاعات به ما کمک می کند که در مورد رنگ قسمت های مختلف منزل نیز دستمان باز باشد. در مقاله چه رنگی برای پذیرایی خودمان انتخاب کنیم؟ به این موضوع اشاره کردیم.

برای تهیه رنگ و قلم موی مناسب همانند خرید رنگ گنج در مشهد به رنگ ربانی مراجعه کنید. خرید قلم موی مناسب قطعا به شما برای یک رنگ آمیزی و خوب و با کیفیت روی سطوح کمک می کند. اما ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چه نوع قلم مویی برای این کار مناسب است؟ یا اینکه قصد داشته باشید پیرامون قلم موهای مختلف اطلاعات متنوعی را بدست آورید. بنابراین در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا در خصوص انواع قلم مو ها اطلاعات مناسبی را به شما ارائه دهیم.

شناخت انواع قلم مو ها

در ظاهر قلم مو ها غالبا شبیه هم هستند. دسته های چوبی و رشته های بلند و به هم پیوسته ای که ظاهر یک قلم مو را برای همه تداعی می کنند. حال می توانند برحسب نوع استفاده ای که از آن ها می شود کلفت یا نازک باشند. اما حقیقت این است که این تفاوت ها ریزتر و جزئی تر هستند.

باید بدانید که غالبا جنس و الیاف قلم موها هستند که کیفیت آن ها را مشخص می کنند. به همین خاطر برای شناخت قلم مو ها باید ابتدا به الیاف و جنس آن ها دقت کرد. بر همین اساس قلم مو ها به چند دسته تقسیم می شوند. این دسته بندی نیز برحسب جنس الیاف قلم مو ها است.

قلم مو با الیاف طبیعی، قلم موهای ترکیبی نایلون/پلی استر، قلم مو های پلی استر، قلم مو های فومی و فرول بخشی از دسته بندی قلم مو ها به حساب می آیند.

یکی از نکات مهمی که بسیار هم به جنس و کیفیت قلم موها مرتبط است این است که بعضی سطوح را که از قبل رنگ آمیزی شده اند دوباره رنگ کنیم. یکی از مشهورترین موارد در این زمینه هم تبدیل رنگ قهوه ای به رنگ سفید است. در مقاله چگونه رنگ چوب قهوه ای رو به سفید تبدیل کنیم؟ به این موضوع به طور کامل اشاره کردیم.

rangrabbani
قلم موی ساختمانی

قلم‌مو با الیاف طبیعی

از این نوع قلم موها بیشتر برای رنگ آمیزی با رنگ های روغنی (آلکیدی) استفاده می شود. قلم مو ها با الیاف طبیعی معمولا از جنس موی حیوانات ساخته می شوند. از قلم مو ها با الیاف طبیعی برای محصولات دیگری نیز استفاده می شود. همانند: لاک ها، جلا دهنده های چوب، شلاک، پلی یورتان و به طور کلی هر نوع محصولی که پایه روغنی باشد.

معمولا انتهای این نوع از قلم مو ها بریدگی و فرورفتگی های خاصی دارد. این فرورفتگی ها و بریدگی ها باعث می شود که رنگ بیشتری روی قلم بنشیند. وقتی رنگ بیشتری روی قلم بنشیند در هنگام رنگ آمیزی سطوح و دیوا به میزان یکسانی رنگ روی آن سطح یا دیوار کشیده می شود. این شکلی رنگ آمیزی یک دست و تمیز تری را می توانید انجام دهید. در میان توجه به قلم موها برای کیفیت رنگ آمیزی به این نکته هم باید توجه کرد که چگونه بوی رنگ چوب را از بین ببریم؟

قلم مو های ترکیبی نایلون و پلی استر

برعکس قلم مو های با الیاف طبیعی که از جنس موی حیوانات بودند. این قلم مو ها از الیافی تشکیل می شوند که کاملا مصنوعی و ساخت دست بشر هستند. خوبی این نوع از قلم مو ها در این است که به سادگی تمیز می شوند و کار کردن با آن ها نیز آسان است. این نوع از قلم مو ها برای رنگ آمیزی با نوع خاصی از رنگ ها معمولا کاربرد دارند. رنگ هایی مانند: لاتکس و آکریلیک پایه آب.

کیفیت قلم مو های ترکیبی به ساختار الیاف آن ها وابسته است. کیفیت این نوع قلم مو ها به ترکیب پایداری و دوام نایلون و بافت شکلی که پلی استر دارد وابسته است. در حقیقت هرچه دوام و پایداری نایلون و ترکیب به کار رفته در آن بیشتر باشد کیفیت قلم مو نیز بیشتر خواهد بود. معمولا هم این مقاومت و پایداری در این نوع از قلم مو ها بیشتر و زیاد است به طوری که می توانید از آن ها برای چند بار استفاده کنید.

حتی اگر به خوبی از آن ها محافظت کنید امکان اینکه تا چند سال از آن ها بتوانید استفاده کنید وجود دارد. این کار نیز به شما به لحاظ مالی و اقتصادی کمک بسیاری می کند. همچنین پروژه مدنظر شما را می تواند بهینه و به صرفه تر کند. به عنوان توصیه آخر هم پیشنهاد می کنیم برای رنگ هایی که پایه آب دارند از قلم مو های با الیاف طبیعی استفاده نکنید. قلمموهای با الیاف مصنوعی را برای این کار توصیه می کنیم.

شناخت انواع قلم مو
قلم موی ساختمانی

قلم موهای پلی استر

این نوع قلم مو ها بهترین قلم مو ها برای رنگ آمیزی با رنگ های لاتکس هستند. این قلم مو ها از همان نوع قلم مو های با الیاف مصنوعی هستند. برای این قلم مو ها بهترین رنگ ها همان رنگ های با پایه آب هستند. این قلم مو ها با توجه به ساختاری که دارند می توانند به راحتی به هر جهتی که نیاز است کشیده شوند. این کار باعث می شود که رنگ به طور یک دست و یکپارچه روی سطح و دیوار بنشیند.

قلم مو های فومی

انواع مختلف قلم مو در بازار وجود دارند اعم از طبیعی و غیر طبیعی که همه آن ها از کیفیت خوبی را برخودار هستند. قلم موی فومی در قیاس با این قلم مو ها شاید از آن کیفیت لازم برخوردار نباشد. اما در جای خودش کاربردهای مخصوص خود را دارد. قلم مو های فومی برای رنگ آمیزی دیوار از آن دقت و کیفیت لازم برخوردار نیستند. این قلم مو ها نمی توانند رنگ را به طور یک دست روی دیوار پخش کنند.

اما در عوض برای پخش کردن جلا دهنده ها یا انواع چسب های گزینه های خوبی به شما می آیند. بنابراین برای صنایع چوبی که از جلا دهنده ها زیاد استفاده می شود می توان از این نوع قلم مو ها استفاده کرد. قلم مو های دیگر برای بیشتر برای رنگ آمیزی سطوح و دیوار مناسب هستند.

قلم موی ساختمانی
قلم موی ساختمانی

شناخت انواع قلم مو؛ تاثیر فرول ها روی قلم مو ها

فرول ها یک نوع بست های فلزی هستند که می توانند الیاف قلم و مو های آن ها را در کنار هم محکم نگه دارند. این فرول ها به طور مستقیم بر روی کیفیت قلم مو ها تاثیر به سزایی می گذارند. چرا که هر چه کیفیت فرول ها بیشتر باشد احتمال جدا شدن الیاف قلم مو از هم کمتر خواهد بود. به همین خاطر کیفیت رنگ آمیزی شما نیز افزایش می یابد. قطعا دقت به این موارد بدون شناخت انواع قلم مو حاصل نمی شود.

آب بندی قلم موی نو

یکی از مواردی که به هنگام خرید قلم موی نو جهت رنگ آمیزی باید به آن دقت کنید این است که قلم موی تازه را آب بندی کنید. برای آب بندی کردن قلم مو ها باید یک سری مراحل به خصوص را طی کنید. در ادامه به برخی از این مراحل اشاره کردیم که با انجام آن ها می توانید قلم موی خود را آب بندی کنید.

  1. الیاف قلم را چند بار روی دستتان بزنید تا کمی نرم شوند و بشکنند. قلم مویی که بار اول استفاده نمی شود دارای موهای بسیار صاف و سفت است، بنابراین وقتی آن را روی دیوار می گذارید، می تواند خطوط قلم مو را روی دیوار باقی بگذارد.
  2. در مرحله دوم الیاف قلم مو را روی سطح سخت تری مانند گوشه میز بزنید تا الیاف اضافه و جدا شده مشخص شوند تا بتوانید آنها را جدا کنید تا این الیاف در طول مدت زمان روی دیوار باقی نمانند.
  3. قلم مو را در رنگ فرو کنید تا فقط یک سوم آن رنگ شود. سپس آن را روی یک روزنامه به شکل X بکشید، اگر در این مرحله هنوز الیافی از هم جدا یا شل شده بودند، آن ها را جدا کنید تا قلم مویی که استفاده می کنید، الیاف اضافی و جدا شده نداشته باشد. به خاطر داشته باشید که برای اولین رنگ آمیزی طبیعی است که چند رشته یا الیاف شل داشته باشد.
  4. می توانید قلم موی طبیعی را یک شب در روغن بذر کتان خیس کنید تا آماده استفاده شود.