رنگ نسوز چیست؟

فهرست مطالب

رنگ ها دسته ها و انواع مختلفی دارند. یکی از این دسته ها رنگ نسوز است. رنگ های نسوز و مقاوم حرارتی از جمله پوشش های صنعتی است که در بازار وجود دارد. برای خرید رنگ چوب در مشهد همچنین خرید رنگ آروماتیک می توانید از فروشگاه رنگ ربانی اقدام به خرید کنید. خرید رنگ مرغوب و با کیفیت از اولین مواردی است که برای رنگ آمیزی سطوح در پروژه ها باید به آن دقت کنید. این نوع رنگ ها پایه های مختلفی دارند که از آن جمله می توان به رزین سیلیکونی و پیگمنت آلومینیوم اشاره کرد.

رنگ های نسوز طیف های مختلفی دارند. در دماهای مختلف و بالا نیز می توانند مقاومت کنند. از این رنگ ها می توان در صنایع حرارتی با دماهای بالا استفاده کرد. این رنگ ها کاربردهای زیادی دارند. مزیت های مختلف و بالای این رنگ ها نیز گسترده است. از جمله آن ها می توان به عدم رنگ پریدگی و حفظ خاصیت آن ها در دماهای بالا اشاره کرد. در ادامه این مطلب به توضیح بیشتر در خصوص این نوع رنگ ها پرداختیم و در خصوص مزایا و معایب آن ها بیشتر صحبت کردیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

پیش از همه اما پیشنهاد می کنیم مقالات کاربرد رنگ اکریلیک برای چوب چیست؟ و رنگ گیاهی با طبیعی چه تفاوتی دارد؟ را مطالعه کنید.

 

rangrabbani
قلم موی رنگ

رنگ نسوز چیست؟

رنگ نسوز یا رنگ مقاوم حرارتی برای مقاومت در دماهای بالا به کار می رود. این رنگ ها به این دلیل در چنین صنایعی به کار می روند که می توانند در معرض دماهای بالا مقاومت خوبی از خود نشان دهند. حفظ خاصیت رنک ها و عدم رنگ پریدگی از جمله خاصیت های رنگ های نسوز در این شرایط است که باعث شده به نسبت سایر رنگ های صنعتی دیگر پر تقاضا و پر استفاده باشند. شایان ذکر است که برخی از این رنگ ها می توانند در ماهای حداکثر 750 درجه سانتی گراد مقاوم باشند.

نکته ای که باید در خصوص این مدل رنگ ها یاد آور شویم این است که نمی توان بهترین نوع رنگ نسوز را به تنهایی مشخص کرد. همه چیز وابسته به محیط و شرایط پروژه و کار دارد. لذا برای استفاده از این نوع رنگ ها باید سعی کنیم که این نوع رنگ ها را وابسته به شرایطی که داریم انتخاب کنیم. مقاومت بالای رنگ های نسوز در مقابل حرارت بیشتر بخاطر پایه های آن است. موادی از جمله رزین سیلیکون و پیگمنت پودر آلومینیوم موادی هستند که پایه های این رنگ ها را تشکیل می دهند و می توانند مقاومت رنگ ها را به بالاترین حد خود برسانند.

رنگ های نسوز چطور کار می کنند؟

از جمله نکاتی که باید در هنگام استفاده از رنگ های نسوز بدانیم این است که این رنگ ها چطور کار می کنند. نحوه استفاده از رنگ ها را باید بدانیم تا بتوانیم بهتر و بیشتر از مزایای آن ها بهره ببریم. استفاده از رنگ های نسوز کار دشواری نیست به شرطی که نحوه استفاده از آن ها را بهتر بشناسیم. باید بدانیم که رنگ های نسوز در دماهای 300 الی 650 درجه و حداکثر در دماهای 750 درجه سانتی گراد می توانند به خوبی برای ما کار کنند. رنگ های نسوز سیلیکونی در برابر حرارت به عنوان یک لایه مجزا بر روی انواع سطوح فلزی و سطوح آستر خورده می توانند قابل اجرا باشند.

باید دقت کنیم که نباید از این مدل رنگ ها با ضخامت بالا بر روی سطوح استفاده کنیم. این کار باعث می شود که رنگ ها پوسته پوسته شوند. در مقابل رنگ های نسوز سیلیکونی برای پوشش هایی که در مجاورت گرما و حرارت قرار دارند ایده آل هستند. به طور مثال می توان از رنگ ها برای دیوار موتور خانه های مجتمع ها و کارخانه های بزرگ استفاده کرد. چرا که به راحتی می توانند در مقابل حرارت مقاوم باشند و خواص خود را حفظ کنند.

از این نوع رنگ ها در چه مکان هایی می توان استفاده کرد؟

به طور کلی رنگ های نسوز برای مکان هایی که دارای حرارت بالا هستند کاربرد دارند. رنگ نسوز را می توان برای پوشش داخلی دیوار شومینه، جداره داخلی کوره ها، بویلرها، دودکش ها، پالایشگاه ها، نیروگاه های برق و انرژی، تجهیزات کارخانه های شیمیایی، لوله ها و مخازن به کار برد. حال اینکه از چه نوع رنگ های نسوزی برای این مکان ها باید استفاده کرد خود موضوع بعدی است که باید به آن دقت کنیم.

البته ذکر این نکته هم لازم است که برای اینکه از رنگ نسوز بهترین کاربری را داشته باشیم باید یک سری شرایط را از قبل مهیا کنیم. برای مثال هرچقدر سطح زیر کار برای رنگ آمیزی از قبل آماده باشد بهتر می توانیم از مزایای این رنگ ها استفاده کنیم. پس بهتر است پیش از هر کاری زیرکاری مناسبی برای سطوحی که می خواهیم رنگ آمیزی کنیم ایجاد کنیم. این زیر کاری هم می تواند به همان شکل بتونه کاری باشد. باید تا جای ممکن سطوح ناهموار را از بین ببریم و به وسیله تجهیزات مخصوص آن سطح را صاف کنیم. همچنین باید تمیز کاری مناسبی هم روی آن صورت گیرد تا رنگ با گرد و غبار آغشته نشود.

 

رنگ نسوز
رنگ نسوز

مزایا

رنگ های نسوز همانطور که در بالا اشاره کردیم دارای مزایای زیادی هستند. مهم ترین ویژگی آن ها همانطور که از نامش پیداست نسوز بودن آن است. در ادامه به برخی دیگر از مزایای این نوع از رنگ ها می پردازیم.

  • مقاومت شیمیایی بالا: این رنگ ها به دلیل اینکه در محیط هایی که دماهای بالا دارند به کار می روند باید به گونه ای باشند که خواص و ویژگی های خود را حفظ کنند. به همین جهت دارای مقاومت شیمیایی بالایی هستند.
  • مقاومت در برابر خوردگی: در مقابل اینکه این رنگ ها می توانند در دماهای بالا به کار بروند باید در خصوص خوردگی نیز از خود مقاومت خوبی نشان دهند. از همین روی این نوع رنگ ها در برابر خوردگی نیز می توانند بسیار مقاوم باشند.
  • چسبندگی بالای رنگ های نسوز: این ویژگی رنگ ها عاملی است که باعث می شود بر روی سطوح فلزی به خوبی اعمال شوند. چسبندگی بالای رنگ های نسوز باعث شده است تا روی سطوح فلزی شومینه ها به خوبی بنشینند و در مقابل حرارت بالای این وسیله مقاوم باشند و خواص خود را حفظ کنند.