کاربرد رنگ اکریلیک برای چوب چیست؟

فهرست مطالب

رنگ ها در دنیایی که در آن حضور داریم نقش قابل توجهی دارند. با رنگ ها می توان نگاه ها و دیدگاه های افراد را نسبت به موضوعات مختلف تغییر داد. رنگ خوب بنابراین می تواند بیشتر از رنگ های دیگر بر روی این تغییرات و تاثیرات محیطی و فردی اثر گذار باشد. یکی از همین رنگ ها هم رنگ اکریلیک برای چوب است. برای خرید رنگ چوب در مشهد همچنین خرید رنگ آروماتیک می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید. اما باید بدانیم که رنگ های مختلف و متنوعی در بازار وجود دارند و بدون شک باید در مورد رنگ ها و کاربردهایی که دارند اطلاعات به خصوصی را به دست آوریم. این که چطور و چگونه بتوانیم با رنگ ها کار کنیم نیز از دیگر موضوعات مهم در این زمینه است.

رنگ های اکریلیک برای چوب با توجه به ویژگی ها و خواصی که دارند نسبت به سایر رنگ های دیگر می توانند گزینه های جالبی برای انجام پروژه های رنگ آمیزی در صنایع مختلف باشند. از ویژگی هایی که این رنگ ها با خود به همراه دارند می توان به ضد آب بودن، سازگاری با محیط زیست و خاص بودن این رنگ ها اشاره کرد. در ادامه سعی داریم بیشتر رنگ اکریلیک را برای شما معرفی کنیم و در مورد کاربردها و خواص آن بیشتر صحبت کنیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.

پیش از همه اما پیشنهاد می کنیم مقالات رنگ پلی اورتان چوب چیست؟ و رنگ نسوز چیست؟ را مطالعه کنید. همچنین در یادداشت همه چیز درمورد رنگ بلکا بیشتر می توانید در این خصوص مطلع شوید.

 

rangrabbani
رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک چیست؟

بدون شک اولین سوالی که برای شما به وجود می آید این است که رنگ اکریلیک چیست؟ رنگ اکریلیک تقریبا پر طرفدارترین نوع رنگ هایی است که در ساختمان ها به کار می رود. برخی از خواصی که در بالا به آن ها اشاره کردیم باعث شده است به طور گسترده از این رنگ در ساختمان ها استفاده شود. این رنگ می تواند به ظاهر ساختمان شما چه در نمای داخلی و چه در نمای خارجی آن تصویر و جلوه ای زیبا و جذاب ارائه کند. اما در کنار خواص خوبی که این رنگ با خود به همراه دارد باید به این نکته هم اشاره کنیم که از این رنگ نمی توان در همه جای ساختمان استفاده کرد. استفاده از رنگ اکریلیک در جاهایی که نباید از آن استفاده کنیم می تواند به یک باره تمام زحمات شما را بر باد دهد و به همین منظور باید نسبت به این مورد دقت داشته باشیم.

رنگ های اکریلیک بر پایه آب هستند. بعضی از رنگ ها همانطور که می دانید بر پایه روغن هستند. بر پایه آب بودن رنگ های اکریلیک باعث می شود که آن ها دوستدار محیط زیست باشند و در طبیعت سازگار تر باشند. در مقابل رنگ هایی که بر پایه روغن هستند برای سلامتی انسان مضر هستند و همچنین به طبیعت نیز آسیب می رسانند. این نکته را نیز باید به خاطر داشته باشید که درست است که رنگ های اکریلیک با آب حل می شوند اما دلیل نمی شود که نتوان آن ها مورد شستشوی قرار داد. رنگ های اکریلیک پس از اعمال بر روی سطوح و خشک شدن تا 90 درصد قابل شستشوی هستند.

روی چه سطوحی می توانیم از رنگ اکریلیک استفاده کنیم؟

رنگ اکریلیک را می توانیم بر روی سطوح گچی، آجری، بتنی، چوبی، فلزی، کنافی و همچنین نمای خود ساختمان استفاده کنیم. باید در نظر بگیریم که یک سری خواص رنگ های اکریلیک است که باعث می شود در بعضی محیط ها از آن ها استفاده نکنیم. این خواص شامل: پوست پوست شدن رنگ، تغییر رنگ بعد از رنگ آمیزی و همچنین نچسبیدن رنگ می شود. این ویژگی ها را باید در نظر داشته باشیم تا اگر تصور کردیم در محیطی باعث می شود چنین شرایطی برای رنگ بوجود آید از استفاده از چنین رنگی صرفنظر کنیم.

لوازم مورد نیاز برای نقاشی با رنگ های اکریلیک

برای رنگ آمیزی و استفاده از هر نوع رنگی نیاز به یک سری وسایل خاص و البته مشترک است. برای رنگ های اکریلیک نیز باید از وسایل خاصی استفاده کرد تا بتوان بهتر از مزایای این رنگ ها برای رنگ آمیزی بهره برد. اما خبر خوب اینکه این رنگ برخلاف رنگ های دیگر زیاد نیاز به ابزار و تجهیزات خاص و حرفه ای ندارد و تنها کافی است که رنگ مورد نظر را با آب رقیق کرد و پس از آماده شدن می توان آن را به وسیله ابزار دیگر بر روی سطح اعمال کرد. آن ابزار هم می تواند غلتک، قلم مو یا پیستوله باشد.

 

رنگ اکریلیک برای چوب
رنگ اکریلیک

مزایا

رنگ های اکریلیک مزایای زیادی دارند که برخی از آن ها را در بالاتر ذکر کردیم. حال به سایر مزایای این رنگ ها در ادامه می پردازیم:

  • بوی کم: اولین و مهم ترین مزیت رنگ های اکریلیک این است که بوی بسیار کمی دارند. این نیز بیشتر به خاطر این است که این نوع از رنگ ها بر پایه آب هستند. در حالیکه رنگ های بر پایه روغن بسیار بد بو و تند هستند. این مورد بسیار با اهمیت است چرا که این بوی کم سلامتی افراد به خطر نمی اندازد.
  • سرعت بالای خشک شدن: نکته بعدی که رنگ های اکریلیک را محبوب می کند این است که زمان زیادی را نباید صرف کنیم تا این رنگ ها خشک شوند. این نیز یک مزیت ویژه برای این نوع از رنگ ها به حساب می آید.
  • قابلت پوشش دهی بسیار بالا: نکته خوب دیگر رنگ های اکریلیک برای چوب این است که پوشش دهی بالایی دارند. یعنی اینکه شما می توانید با صرف هزینه اندک و خرید مقداری از رنگ ها مساحت بیشتری از سطوح را رنگ آمیزی کنید. به طور خلاصه می توان گفت هزینه کمتر، رنگ آمیزی بیشتر.
  • همه جانبه بودن: از مزیت های دیگر رنگ های اکریلیک می توان به همه جانبه بودنشان اشاره کرد. به این معنا که شما می توانید از این رنگ ها برای سطوح مختلفی استفاده کنید. برای مثال از رنگ های پلاستیک نمی توان برای سطوح فلزی استفاده کرد اما رنگ های اکریلیک برای سطوح فلزی عالی هستند.
  • ترمیم آسان: یکی از خوبی های رنگ های اکریلیک برای چوب این است که به راحتی می توان این رنگ ها را ترمیم کرد. یعنی پس از آن که این رنگ ها آسیب دیدند شما می توانید به راحتی دوباره آن ها را ترمیم کنید.