آیا چوب ام دی اف رنگ می شود؟

فهرست مطالب

چوب های ام دی اف از مهم ترین متریال ها و انواع چوب هایی هستند که می توان از آن ها برای انجام کارهای بسیاری استفاده کرد. ام دی اف ها چوب هایی هستند که در تزیینات دکوراسیون داخلی و خارجی منازل و ساختمان ها می توانیم از آن استفاده کنیم. به همین دلیل نقش بسیار زیادی در دکوراسیون و چیدمان منازل بر عهده دارند. یکی از آن ها هم رنگ کردن ام دی اف است. حال اینکه می توان از آن ها در امور دیگری نیز استفاده کرد و برای صرفه جویی هم می توان آن ها را رنگ کرد. برای خرید رنگ چوب در مشهد همانند رنگ آروماتیک می توانید از فروشگاه رنگ ربانی اقدام به خرید کنید.

رنگ کردن چوب های ام دی اف همانطور که اشاره کردیم یکی از راه هایی است که می توانید به وسیله آن در باز طراحی دکوراسیون های داخلی منازل صرفه جویی کنید. صرفه جویی در این امور به وسیله رنگ کردن چوب های ام دی اف انتخابی بسیار مناسب است. چرا که از این چوب به طور گسترده در ساخت وسایل و تجهیزات و لوازم خانگی بهره برده می شود. همچنین از چوب های ام دی اف برای ایجاد دیوارپوش ها و پارکت های خانگی نیز استفاده کرد. در ادامه این یادداشت به این موضوع اشاره کردیم.

پیش از همه این ها اما پیشنهاد می کنیم که مقالات چگونه رنگ مبل را عوض کنیم؟ و چگونه رنگ چوب را براق کنیم؟ را مطالعه کنید. همچنین در یادداشت رنگ کنیتکس چیست؟ مزایا و معایب آن؟ با این نوع رنگ بیشتر آشنا می شوید.

برای رنگ کردن ام دی اف باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

بدون شک برای هر کاری باید پیش از آن آمادگی هایی را کسب کرد. برای رنگ کردن ام دی اف هم باید همین نکته را رعایت کنیم. اینکه چطور می توانیم چوب های ام دی اف را رنگ آمیزی کنیم خود یکی از مواردی است که باید به آن ها به شکل ویژه توجه کرد. حال در ادامه به برخی از نکاتی که باید برای رنگ کردن ام دی اف رعایت کنیم اشاره می کنیم.

 

rangrabbani
رنگ ام دی اف

برآورد قیمت

از مهم ترین نکاتی که برای انجام هر پروژه ای باید در نظر بگیریم این است که این کار برای ما چه میزان هزینه خواهد داشت. بدون شک تلاش برای کاستن این هزینه ها و همچنین به صرفه بودن آن ها می تواند نکته مثبتی برای انجام آن پروژه باشد. باید بدانیم که رنگ کردن ام دی اف قطعا یک کار مفید و برای صرفه جویی در هزینه های مربطو به بازسازی ها و همچنین ری دیزاین های منازل و ساختمان ها است. به وسیله چنین کاری می توانید به راحتی هر چه بهتر وسایل و تجهیزات چوبی خود را دوباره رنگ آمیزی کنید و به نوعی دوباره از آن ها برای منازل خود استفاده کنید.

قطعا زمانی که این کار را با تعویض و حتی جایگزینی مثلا کابینت های چوبی آشپزخانه تان مقایسه کنید متوجه می شوید که چه کار به صرفه تری را برای خود انجام دادید. پس به همین دلیل بهتر است نکات مربوط به رنگ آمیزی ام دی اف را به خوبی یاد بگیرید. تا بتوانید از صرف هزینه های اضافی برای پروژه هایتان دوری کنید و از آن هزینه ها برای مصارف و موارد بهتر استفاده کنید.

توجه به نوع روکش برای رنگ کردن

ام دی اف هایی که می خواهیم رنگ بزنیم همگی به کی شکل نیستند و روکش های مختلفی دارند. به همین منظور باید این روکش ها را بشناسیم و در مورد آن ها و ویژگی هایی که دارند تحقیق کنیم. تا در زمان رنگ آمیزی آن ها به مشکل نخوریم. باید بدانید که روکش های لمینیت_چوبی و فلزی روکش هایی هستند که برای رنگ آمیزی بسیار مناسب و آماده هستند. به همین خاطر کار برای رنگ آمیزی با این نوع از روکش ها به طور قطع بسیار ساده تر خواهد بود تا به نسبت روکش های دیگر. از جمله روکش هایی که رنگ آمیزی آن ها می تواند دردسر ساز باشد و کار آسانی برای شما نباشد روکش های پلاستیکی است.

روکش های پلاستیکی در جذب رنگ ها بسیار کار را سخت می کنند برخلاف روکش های فلزی و لمینیت های چوبی_فلزی. البته این طور نیست که دیگر روکش های پلاستیکی قابلیت رنگ آمیزی را نداشته باشند. بلکه باید بدانید رنگ کرن آن ها به نسبت سایر روکش ها امری دشوار است. لذا برای اینکه بتوانید روکش های پلاستیکی را نیز رنگ آمیزی کنید بایستی حتما با یک فروشنده ماهر و زبده در زمینه رنگ و رنگ فروشی مشورت کنید.

 

 

رنگ کردن ام دی اف
رنگ ام دی اف

ابزار رنگ کردن ام دی اف

دیگر نکته ای که باید به هنگام رنگ کردن به آن توجه کنیم این است که از چه وسایلی باید برای رنگ آمیزی استفاده کرد. بدون شک استفاده از وسایل با کیفیت و مناسب می توانند به ما در زمینه رنگ آمیزی ام دی اف ها به شکلی گسترده و خوب کمک کنند. برای اعمال رنگ به کابینت می توانید از وسایلی به مانند اسپری، غلتک، برس فوم یا برس موی طبیعی استفاده کنید. این وسایل برای رنگ آمیزی ام دی اف های دارای روکش بسیار مناسب هستند. در مورد هرکدام از این وسایل نیز باید بدانید که چطور می توانند رنگ ها را بر روی ام دی اف بنشانند. باید بدانید که رنگ آمیزی با اسپری یک نتیجه صاف تر و یک دست تری را به شما می دهد.

اما در عین حال کار کردن با اسپری ها بسیار دشوار است. همچنین باید بدانی که برای رنگ آمیزی با اسپری ها باید دستگاه اسپری را اجاره کنید. همین مورد می تواند بر هزینه های شما برای انجام پروژه اضافه کند. در خصوص کار با اسپری ها باید بدانید که حتما نیاز است مکان هایی که ممکن است در اثر کار با اسپری رنگ ی شوند حتما از قبل بپوشانید. این کار باعث می شود تا در برابر رنگ هایی که بعدا از طریق اسپری به اشتباه به آن نواحی اسپری می شوند روی پوشش قرار بگیرند.

برس های فوم و موی طبیعی نیز باید برس هایی با کیفیت باشند. از این برس های معمولا برای استفاده از رنگ های روغنی و همچنین رنگ های لاتکس استفاده می شود.