چگونه رنگ چوب را براق کنیم؟

فهرست مطالب

براق کردن چوب ها از جمله مواردی است که می تواند بر روی ظاهر وزیبایی آن ها اثر گذار باشد. برای آن که بتوانید چوب ها و وسایل چوبی در خانه را تمیز یا گردگیری کنید می توانید به جای آن از براق کردن آن ها استفاده کنید. چرا که می تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی زیبایی و چیدمان منزل شما داشته باشد. براق کردن چوب ها نیز با توجه به فرایندی که دارد نیاز به مهارت و دانش لازن دارد. شما باید بدانی که در چه زمانی می توانید به چوب ها را براق کنید. حتی می تواند یکی از جایگزین های مناسب برای رنگ کردن آن ها نیز باشد. اگر چه در صورتی که بتوانید رنگ خوبی را تهیه کنید رنگ کردن آن ها گزینه بهتری است. برای خرید رنگ چوب در مشهد به خصوص رنگ آروماتیک می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید.

اما برای براق کردن چوب ها همانطور که اشاره کردیم به مانند هر امر دیگری ما نیازمند استفاده از دانش لازم و مربوط به آن هستیم. برای این منظور هم باید بدانیم که برای براق کردن چوب ها دقیقا به دانستن چه مواردی نیازمند هستیم. همچنین در کنار آن نیز باید بدانیم که دانش و مهارت لازم برای استفاده از این مهارت ها جهت استفاده از براق کننده ها به چه شکل است. در کنار این ها نیز باید به این مورد توجه کنیم که استفاده از براق کننده های با کیفیت نقش موثری در این فعالیت دارند. جلا دادن چوب ها به مانند رنگ کردن آن ها نکات جالبی دارد. در یادداشت آیا چوب ام دی اف رنگ می شود؟ به این موضوع اشاره کردیم. در ادامه این مطلب نیز با ما همراه باشید.

همچنین پیشنهاد می شود یادداشت جدیدترین رنگ چوب برای انواع مبل ها را مطالعه کنید.

آیا براق کردن چوب مفید است؟

شاید در ابتدا این سوال نیز برای شما مطرح شود که اصلا براق کردن چوب ها برای آن ها مفید است؟ آیا این کار به چوب ها ضرر و آسیبی نمی رساند؟ نکته ای که قابل توجه است این است که در اکثر موارد براق کردن چوب ها به این دلیل انجام می شود که می خواهیم ظاهر آن ها را نسبت به گذشته زیبا تر کنیم. همچنین از دیگر استفاده های براق کننده ها برای چوب می توانیم به این مورد اشاره کنیم که این وسایل و مواد و در کل این فعالیت می تواند برای افزای مقاومت آن ها نیز موثر و لازم باشند.

بنابراین می توانیم به صورت کلی و مختصر اشاره کنیم که این فرایند در ضرر رساندن به آن ها منتفی است. حتی بر عکس می تواند برای آن ها نیز مفید و دارای فایده های مناسبی باشد. به این شکل می تواند به افزایش طول عمر آن ها کمک کند. البته در کنار براق کردن رنگ چوب ها باید به فکر این مورد هم باشیم که بوی رنگ را نیز از بین ببریم. در یادداشت چگونه بوی رنگ چوب را از بین ببریم؟ به این موضوع اشاره کردیم.

 

rangrabbani
براق کننده

 

دسته بندی براق کننده ها

از دیگر مسائلی که باید در این زمینه به آن ها اشاره کنیم این است که در فرایند براق کردن چوب ها چیزی که بسیار مهم و حیاتی است این است که باید حتما از مواد درجه یک و مناسب برای این کار استفاده شود. باید بدانیم که استفاده از موادی که برای این کار مناسب نیستند می تواند اثر منفی و سوء بر روی آن ها گذاشته و باعث آسیب رساندن به آن ها شود. بر همین اساس محصولات براق کننده را بر حسب کیفیت و در جه محافظت تقسیم بندی می کنند: واکس، روغن، وارنیش، شلاک، لاک الکل و جلادهنده های پایه آب همگی از جمله براق کننده هایی هستند که برای این امر استفاده می شوند.

این نکته نیز باید بیان شود و آن این است که باید در مقابل رنگ کردن و جلا دادن چوب ها هزینه فایده کنیم. به این معنا که وقتی از یک چوب با ارزش و گران قیمت برای ساخت وسیله ای استفاده کرده اید بدون شک براق کردن آن نسبت به رنگ کردن آن توجیه دارد. اما در طرف مقابل اگر از چوبی استفاده شده است که هزینه قابل توجهی برایش صورت نگرفته است می توانید از همان رنگ کردن به جای براق کردن آن استفاده کنید.

بهترین براق کننده چوب چیست؟

پیش تر اشاره کردیم که با توجه به کیفیت براق کننده ها آن ها را به دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند. حال این سوال مطرح می شود که بهترین براق کننده چیست؟ در میان انواع براق کننده ها باید با توجه به موادی که در ساخت و تولید آن ها به کار می رود و همچنین با توجه به ویژگی هایی که دارند بهترین آن ها را انتخاب کنیم. همچنین باید بررسی کنیم که آیا همه براق کننده ها برای همه انواع چوب ها می توانند مفید باشند؟

یا بایستی بر حسب نوع چوبی که در وسیله مورد نظر ما به کار رفته است باید نوع براق کننده را نیز مشخص کنیم؟ این مواردی است که باید برای آن ها دقت نظر داشته باشیم. البته باید پیش از براق کردن چوب ها به این موضوع نیز فکر کنیم که چطور چوب ها را رنگ کنیم. در یادداشت چگونه چوب را رنگ کنیم؟ این موضوع را به طور کامل شرح دادیم.

 

براق کردن چوب
براق کردن چوب

باید ها و نباید هایی که در براق کردن چوب ها باید در نظر بگیریم

همانند هر موضوع دیگری باید برای انجام براق کردن چوب ها نیز مواردی را رعایت کرد. باید ها و نباید هایی در این زمینه وجود دارد که در ادامه به آن ها خوهایم پرداخت.

  • اگر می خواهید از روغن برای براق کردن سطوح چوبی استفاده کنید حتما باید بدانید که پیش از استفاده سطح چوب را نیز روغنی کنید.
  • این نکته را باید بدانید که روغن و موم نمی توانند با هم ترکیب شوند.
  • همیشه در هنگام استفاده از روغن ها برای جلا دادن چوب ها احتیاط کنید. بدانید که استفاده از روغن های گیاهی یا روغن زیتون به هیچ عنوان انتخاب خوبی نیست. این روغن ها به دلیل اینکه به مرور زمان فاسد می شوند اصلا گزینه های مناسبی برای این کار نیستند.
  • همیشه باید بدانید که رطوبت باعث از بین رفت روکش پلی اورتان می شود. بنابراین سعی کنید که چوب ها را تحت رطوبت قرار ندهید.
  • گاهی اوقات می توان به وسیله رنگ ها عمل براق کردن را انجام داد. اگر قصد استفاده از رنگ را دارید باید بدانید که استفاده از رنگ های سیلیکونی برای براق کردن چوب ها اصلا گزینه خوبی نیست و نباید از آن استفاده کنید.
  • برای براق کردن چوب ها یک انتخاب بسیار خوب می تواند استفاده از پارافین باشد.