رنگ کوره ای، کاربرد و مزایای استفاده از آن

فهرست مطالب

رنگ های مختلفی در بازار وجود دارند. همیشه اما این رنگ ها یکسان و ثابت نیستند. هرکدام همانند رنگ کوره ای کاربردهای متفاوتی دارند. در این بین کاربردهای رنگ کوره ای متفاوت تر است. برای خرید رنگ چوب در مشهد همیشه باید به این نکته توجه داشته باشیم که رنگ ها همیشه یکسان نیستند. با پیشرفت و ارتقای صنعت، علم و تکنولوژی در دنیا رنگ ها نیز متفاوت شدند. بایستی با توجه به استفاده خود و آنچه که نیاز دارید رنگ مورد نیاز خود را تهیه کنید. در فروشگاه رنگ ربانی می توانید با خیال راحت رنگ های متفاوت و متنوعی را خریداری کنید. همانند رنگ گنج .

برای خرید رنگ گنج در مشهد، کاربردهای رنگ کوره ای یا رنگ هایی مانند آروماتیک، بیتک، اشن و … بایستی همانطور که اشاره کردیم ابتدا در مورد هرکدام اطلاعاتی را بدست آورید. برای مثال باید بدانید که رنگ گیاهی با طبیعی چه تفاوتی دارد؟ حتی اگر در خصوص تاریخچه رنگ در ایران نیز اطلاعاتی را به دست آورید می تواند موثر و مفید واقع شود. در این یادداشت قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص کاربردهای رنگ کوره ای به شما ارائه دهیم. با مطالعه این مقاله می توانید با خیال راحت اقدام به خرید رنگ کوره ای کنید.

رنگ کوره ای چیست؟

رنگ کوره ای نوعی از رنگ های صنعتی به حساب می آید. معمولا رنگ کوره ای را در دو نوع پودری و مایعی می توان در بازار یافت. لذا شما باید با توجه به نوع استفاده از رنگ از میان پودری یا مایعی یک مورد را انتخاب کنید. جالب است بدانید رنگ کوره ای با نام الکترواستاتیک نیز یافت می شوند.

رنگ کوره ای بسیار پرکاربرد است و در موارد مختلفی از آن استفاده می شود. رنگ کوره ای بیشتر برای رنگ آمیزی سطوح فلزی کاربرد دارد. به هیمن خاطر است که از آن به عنوان یک رنگ صنعتی هم یاد می شود. البته که از بهترین رنگ های صنعتی نیز به حساب می آید.

رنگ های کوره ای یا الکترواستاتیک کمترین تاثیرات مخرب را روی محیط زیست دارند. به همین خاطر برای سلامت کاربران و افرادی که با آن در تماس هستند خطری ندارد. این نکته را نیز باید بدانید که رنگ کوره ای در نگاه اول هیچ تفاوتی با رنگ های دیگر صنعتی ندارد.

رنگ کوره ای معمولا در دمای متعادلی تولید می شود. دمای تولیدی رنگ های کوره ای در کارخانه ها و کارگاه های تولید رنگ بین 23 تا 24 درجه سانتی گراد است. نکته مهم اما این است که باید دمای تمام نقاط کارگاه یکسان باشد. به این خاطر که نتیجه و رنگ تولیدی کیفیت خوبی داشته باشد. در مقاله انواع رنگ چوب به خوبی در خصوص رنگ های مختلف چوب توضیح ارائه دادیم.

 

rangrabbani
رنگ ربانی

انواع مختلف رنگ های کوره ای

در ابتدا توضیح دادیم که رنگ های کوره ای به دو دسته پودری و مایعی تقسیم می شوند. حال باید به سراغ این موضوع برویم که این دو اولا چه ویژگی هایی دارند و دوما اینکه تفاوت های بین آن ها در چیست؟

رنگ های کوره ای مایعی

کاربردهای رنگ های کوره ای بسیار متفاوت و متنوع است. برای استفاده از رنگ های کوره ای مایعی باید بدانید که ابتدا با ایجاد یک میدان الکتریکی، رنگ ها از تفنگ به بیرون پاشیده می شوند. برای استفاده از رنگ های مایع بایستی یک سری از مراحل را طی کرد. این مراحل به شرح ذیل است:

 1. انجام زیرسازی (پلی استر روی، آستر مانع اپوکسی، پوشش E)
 2. اعمال رنگ پایه
 3. اعمال پوشش محافظ روی قطعه

از رنگ کوره ای مایع در وسایل مختلفی استفاده می شود. وسایلی مانند: مبلمان چوبی، اتومبیل، سازه های فلزی و سایر موارد دیگر.

 

رنگ کوره ای
رنگ کوره ای

رنگ کوره ای پودری

معمولا زمانیکه افراد می خواهند از رنگ کوره ای استفاده کنند از رنگ کوره ای پودری استفاده می کنند. کاربردهای رنگ کوره ای مختلف است اما نوع پودری آن نیز طیف گسترده ای دارد. محبوبیت رنگ کوره ای پودری نسبت به سایر انواع آن یعنی رنگ کوره ای مایعی بسیار بیشتر است.

رنگ کوره ای پودری حاوی پودرهای بسیار ریز و خشک است. این پودرها با فشار به سطح مورد نظر پاشیده می شوند. پس از آن بلافاصله پخته می شود تا به این ترتیب یک رنگ با دوام و زیبا شکل بگیرد. این پودر همچنین می تواند ترموست یا پلیمر نیز باشد. همچنین این نوع از پودرها به کمک مواد شیمیایی باعث تولید گرما می شوند.

زمانی که حرارت شکل می گیرد این پودرهای ریز واکنش نشان می دهند. حدودا 10 دقیقه زمان می برد که پودرها واکنش نشان دهند. همچنین باید بدانید که این کار باید در دمای بالای 200 درجه سانتی گراد صورت گیرد.

مزایای رنگ های کوره ای پودری

یکی از دلایلی که باعث می شود رنگ های کوره ای پودری محبوب باشند این است که مزایای بسیار زیادی دارند. ارائه این مزایا به کاربران باعث می شود که محبوبیت رنگ پودری افزایش یابد. یکی از مزیت های رنگ های پودری این است که می توانند تنوع زیادی داشته باشند.

رنگ کوره ای پودری می تواند از اکریلیک، پلی اورتان، پلی استر، پلی استر اپوکسی ساخته شود. هر کدام از این موادی که نام برده شد می توانند پوشش متفاوتی را برای پودرها و رنگ ها بوجود آورند. کاربران با استفاده از این پوشش ها می توانند طیف وسیعی از رنگ های مات و براق را روی وسایل خود اعمال کنند.

علاوه بر این، کاربرد رنگ کوره ای پودری به استفاده صنعتی محدود نمی شود. افراد می توانند از رنگ پودری برای رنگ آمیزی های خانگی نیز استفاده کنند. از دیگر مزایای رنگ کوره ای پودری می توان به ارزان بودن، ماندگار بودن و سازگاری بیشتر آن با محیط زیست اشاره کرد.

 

رنگ کوره ای
رنگ کوره ای

مزایای رنگ کوره ای مایعی

مهم ترین مزیت رنگ کوره ای مایعی این است که در مدت زمان 1 تا 24 ساعت صرفا از طریق هوای آزاد خشک می شود. یعنی برای خشک کردن رنگ های ناشی از رنگ کوره ای مایعی نیاز به فرایند خاصی نیست.

دیگر کاربرد رنگ کوره ای مایعی این است که تغییر رنگ آن بسیار راحت و ساده است. بهتر است بدانید که اگر به هر دلیلی از این نوع رنگ برای وسیله ای انتخاب کردید، بعدا برای شما اگر خسته کننده و کسل آور باشد می توانید به راحتی آن را عوض کنید.

مزیت مهم دیگر این رنگ این است که رنگ کوره ای مایعی رنگی بسیار مقرون به صرفه و ارزان است. قیمت ارزان این نوع رنگ سبب شده تا خریداران زیادی برای آن در بازار پیدا شوند.

به طور خلاصه دیگر مزایای رنگ کوره ای مایعی این موارد است: کاربرد آسان، نیاز نداشتن به تجهیزات گران قیمت برای استفاده، قابل استفاده روی سطوح متنوع و … از دیگر موارد و مزایای این نوع از رنگ ها به حساب می آید.

 

کاربردهای رنگ کوره ای چیست؟

همانطور که در بالا نیز در خصوص رنگ های کوره ای توضیح دادیم باید بگوییم که این رنگ ها کاربردهای بسیار زیادی دارند. برای این منظور نیز در ادامه سعی کردیم به برخی از کاربردهای رنگ های کوره ای اشاره کنیم. توجه داشته باشید که دانستن کاربردهای رنگ ها و به خصوص رنگ های کوره ای می تواند باعث شود که رنگ های بهتر و با کیفیت تری را در پروژه های خود به کار بگیرید. برخی از کاربردهای رنگ های کوره ای به شرح ذیل است:

 • رنگ آمیزی تخت های بیمارستان
 • رنگ آمیزی انواع اکسسوری های فلزی
 • رنگ آمیزی پروفیل های آهنی
 • رنگ آمیزی وسایل خانگی
 • رنگ آمیزی بدنه خودرو
 • رنگ آمیزی مبلمان فلزی
 • برجسته سازی درب های ساختمان

همانطور که مشاهده می کنید کاربردهای رنگ های کوره ای همانطور که اشاره کرده بودیم نیز بسیار بالا است و می توان از آن ها در مکان ها و پروژه های مختلف بهره برد. به همین دلیل بهتر است ابتدا نوع پروژه مربوطه را مشخص کنید و سپس برای استفاده از رنگ های کوره ای در آن ها اقدام کنید.

 

نکات مهم استفاده از رنگ های کوره ای:

همانند استفاده از هر رنگ دیگری برای استفاده از رنگ های کوره ای هم شما نیاز دارید نکات مهمی را بدانید. سعی کردیم در ادامه برخی از این نکات را برایتان شرح دهیم:

 • سعی کنید برای استفاده از این رنگ ها در صورتی که تخصصی ندارید از یک فرد متخصص استفاده کنید
 • همانند تمام فرایند های رنگ آمیزی پیش از آن که اقدام به رنگ آمیزی سطحی کنید، سعی کنید آن را ابتدا تمیز کنید
 • همچنین پیش از آن که اقدام به تمیزی سطوح کنید سعی کنید که آن ها را ابتدای امر صاف و صیقلی کنید
 • برای قطعات فلزی این نکته را در نظر بگیرید که که پیش از رنگ آمیزی باید سطح آن ها را ابتدا چربی زدایی، زنگ زدایی و فسفاته کنید. این کار باعث می شود که چسبندگی رنگ کوره ای بالاتر رود
 • رنگ کوره ای با رنگ نسوز یکی نیست. این دو رنگ از هم متفاوت هستند و کاربردهای رنگ کوره ای از رنگ نسوز بیشتر است

موارد بالا برخی از مواردی است که برای استفاده از رنگ های کوره ای باید از آن ها مطلع باشید. استفاده از این نکات برای کار با رنگ های کوره ای باعث می شود که شما در رنگ آمیزی به وسیله این رنگ موفق تر باشید.