رنگ نانو چیست؟

فهرست مطالب

رنگ نانو چیست؟ سوالی که امروز ها برای بسیار از افرادی که با رنگ ها کار می کنند پیش می آید. رنگ نانو به وسیله تکنولوژی نانو به وجود می آید و دارای ویژگی های مختلفی است. برای اینکه بتوانیم رنگ نانوی خوبی تهیه کنیم باید از فروشگاه خوبی تهیه کنیم. فروشگاه رنگ ربانی یکی از این فروشگاه ها است. برای خرید رنگ چوب در مشهد می توانید به این فروشگاه مراجعه کنید. همانند خرید رنگ گنج در مشهد.

اما تنوع و گستردگی در میان رنگ های ساختمانی بسیار وسیع است. در یادداشت های رنگ دکوراتیو چیست؟ و رنگ پودری چیست؟ به دو نوع مختلف از رنگ ها اشاره کردیم. از رنگ های پلاستیک و روغنی گرفته تا رنگ های بلکا و نانو. همه این ها هرکدام مزیت ها معایب خاص خود را دارند. بنابراین برای استفاده از هرکدام باید پیش از خرید و آغاز پروژه ابتدا در مورد هر کدام از آن ها اطلاعاتی را کسب کنیم و پس از آن اقدام به خرید از این رنگ ها کنیم. در ادامه این مطلب به ویژگی ها، کاربردها و مزایای رنگ های نانو اشاره می کنیم و می تواند برای شما بسیار مفید و آموزنده باشد.

رنگ نانو چیست؟

فناوری نانو از اسمش که بر می آید یکی از تکنولوژی هایی است که در مقیاس های بسیار ریز و در ابعاد نانو متر به کار می رود. این فناوری در علوم و حوزه های مختلف کارآمد است. از فیزیک و شیمی گرفته تا مهندسی و پزشکی. در هر کدام از این رشته ها نیز توانسته است دریچه های تازه ای به سوی علم نوین باز کند. به همین خاطر این حوزه و تکنولوژی برای بسیاری از محققان جالب و جذاب است. بر همین اساس برای تولید رنگ های ساختمانی نیز جدیدا از این حوزه استفاده می شود. رنگ های ساختمانی نانو از آن دست رنگ هایی هستند که جدیدا مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

البته باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که نقاشی با رنگ های نانو تماما دارای فایده و مزایا نیست. بلکه به مانند هر محصول دیگری معایب خود را نیز دارد. به طور کلی برای استفاده و نقاشی از رنگ نانو باید پارامترهای مختلفی را بررسی کرد. از جمله آن ها کاربردها، مزایا، معایب و قیمت آن ها است. به همین دلیل نباید شتاب زده در جهت تهیه و استفاده از آن اقدام نمود.

 

rangrabbani
نانو تکنولوژی

کاربردها

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم فناوری نانو از آن دست فناوری هایی است که به تازگی در ایران پرکاربرد شده و در صنایع و رشته های مختلف علمی از آن استفاده می شود. صنعت ساختمان سازی و تولید رنگ نیز از این غافله عقب نمانده. و با ارائه رنگ های ساختمانی نانو خود را وارد حوزه نانو فناوری کرده است. این ورود و استفاده از این فناوری بسیار پربازده و سور آور بوده تا جایی که سهم بسیاری از بازار را به خود اختصاص داده است. اما از کاربردهای رنگ نانو اگر بخواهیم اشاره کنیم باید ابتدا از جمله استفاده از این نوع رنگ برای نمای ساختمان ها. اگر توجه کرده باشید نمای ساختمان ها معمولا از سنگ، گچ و یا آجر تهیه می شد. اما با آمدن رنگ های نانو به بازار می توان از این نوع رنگ ها برای نمای ساختمانی نیز استفاده کرد.

در خصوص قیمت این نوع از رنگ ها نیز به مانند سایر رنگ ها بر حسب کیفیت آن ها قیمت ها متفاوتی دارند. طبیعتا کیفیت های بالاتر قیمت های بیشتری نیز خواهند داشت. در کنار استفاده از رنگ های نانو برای نمای ساختمان ها از این نوع رنگ برای استفاده در دیوارها، سقف ها و کف ساختمان ها نیز استفاده می شود. این امر نیز باعث می شود که سقف یا کف ساختمان عایق سرما، گرمت و صوت شود. که این نیز در ادامه باعث صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی و هزینه ها خواهد شد.

مزایای رنگ نانو چیست؟

در کنار همه مواردی که به عنوان کاربرد و مزیت های رنگ نانو در بالا اشاره کردیم اما این رنگ دیگر مزایایی نیز دارد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

 • قابل استفاده در رنگ آمیزی و عایق کاری سطوح مختلف در ساختمان سازی شامل سقف، کف و نمای ساختمان ها که می توانند برای صرفه جویی در مصرف انرژی مناسب باشند.
 • دوستدار طبیعت. به طور کلی فناوری نانو برای هر صنعت و حوزه ای که به کار می رود سازگاری برای طبیعت و وفق پذیری با آن را در پی دارد.
 • قابل استفاده در پشت بام ها برای عایق بودن در شرایط مختلف جوی و آب و هوایی
 • استفاده از این رنگ ها نیاز کمی به نظافت و تمیزکاری را ایجاد می کند و برای این موضوع می توانندی بسیار قابل استفاده و پرکاربرد باشند.
 • رنگ های نانو در مقابل رشد باکتری ها و قارچ ها بسیار مقاوم هستند.
 • قابلیت ایجاد طیف های سنگی با افزودن رنگ دانه های مختلف به آن ها
 • ضد اشعه ماورای بنفش. از این طریق می توانند حتی به سلامتی بشر هم کمک کنند.
 • دارای ماندگاری و مقاومت بالا در برابر ذرات معلق در هوا مانند گرد و غبار

به طور کلی با توجه به موارد بالا حتی می توان گفت استفاده از رنگ های نانوی ساختمانی بیشتر دو کاربرد اصلی دارد: اول محافظت دوم عایق بودن.

 

رنگ نانو چیست
رنگ نانو

معایب رنگ های نانو

در کنار همه خوبی ها و مزایایی که برای رنگ های نانو نام بردیم اما معایبی نیز این رنگ ها دارند. به معایب رنگ های نانو را در زیر به طور مختصر اشاره می کنیم:

 • اولین مورد این است که برای پیاده سازی و نصب این نوع رنگ ها حتما نیاز است که نصاب حرفه ای وجود داشته باشد.
 • مورد بعدی که این رنگ ها دارند این است که ویسکوزیته بالایی دارند.
 • استفاده از این رنگ ها باعث تشکیل تراکم در درون ساختار آن ها می شود.
 • همچنین باید بدانید که این نوع از رنگ ها در بعضی مناطق حاشیه ای اصلا وجود ندارند و دسترسی به آن ها بسیار سخت و دشوار است.

این ها بخشی از معایب رنگ های نانو بود که به صورت مختصر به آن ها اشاره کردیم. به غیر از این موارد نیز باید بدانید که مزایای این رنگ ها در صورتی وجود دارند که در مسیر درست خود پیاده شوند وگرنه نمی توانند خود را نشان دهند.