رنگ دکوراتیو چیست؟

فهرست مطالب

رنگ ها انواع و اقسام متفاوت و گوناگونی در بازار دارند. از رنگ های مخصوص برای بعضی از اجسام مانند چوب گرفته تا برخی رنگ های مخصوص برای ساختمان. تنوع و شکل های مختلف رنگ ها باعث می شود که برای زیباسازی فضای دفتر یا منزل تصمیم بگیریم که رنگ های جدیدی را تجربه کنیم. برای خرید رنگ چوب در مشهد همانند رنگ دکوراتیو می توانید از فروشگاه رنگ ربانی اقدام به خرید کنید.

چرا که لازمه داشتن و استفاده از یک رنگ خوب این است که ابتدا محصول مناسب و با کیفیتی را خریداری کنیم. همانند خرید رنگ گنج در مشهد. از خوبی های دانستن اطلاعات پیرامون انواع رنگ ها می توان به این موضوع اشاره کرد که می توانیم به وسیله آن ها بدانیم که برای قسمت های مختلف منزل چه رنگ هایی را به کار ببریم. در مقاله چه رنگی برای پذیرایی خودمان انتخاب کنیم؟ به خوبی در مورد این موضوع صحبت کردیم.

حال در میان رنگ هایی که در بازار وجود دارند برخی از رنگ ها هستند که خواص خوبی را دارا هستند. رنگ هایی که بو نداشته باشند می توانند از این دسته رنگ ها باشند. این نوع از رنگ ها در میان مردم طرفداران زیادی دارد. رنگ دکوراتیو یک نمونه از همین رنگ ها به حساب می آید. برای اینکه با رنگ دکوراتیو بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنیم در ادامه نیز با ما همراه باشید. از انواع رنگ ها حتی می توان به رنگ های نانو نیز اشاره کرد. در مقاله رنگ نانو چیست؟ به این موضوع اشاره کردیم. البته در کنار رنگ ها بهتر است پوشش ها را نیز بشناسیم همانند وارنیش ها. در مقاله وارنیش چیست؟ در خصوص آن ها توضیح دادیم.

رنگ دکوراتیو چیست؟

رنگ دکوراتیو یکی از انواع گسترده رنگ های موجود است. این رنگ یکی از رنگ هایی است که برای پیاده کردن آن نیاز به مهارت و تخصص خاصی است. یعنی افراد عادی نمی توانند به راحتی با این رنگ کار کنند. بنابراین لازم است که همیشه به همراه یک نقاش مخصوص از این رنگ استفاده کرد. رنگ دکوراتیو را بعضا نقاشی دکوراتیو نیز می نامند به دلیل اینکه یک شیوه نقاشی یا یک مفهوم به حساب می آید. همین موارد باعث می شود که افراد برای رنگ آمیزی مجدد فضاهای کاری و منزل خود کمتر از آن استفاده کنند. البته برای تغییرات در دکوراسیون حتما لازم نیست رنگ دیوارها تغییر کند بلکه با تغییر رنگ وسایل منزل نیز می توان این کار را انجام داد. همانند تغییر رنگ مبل ها. در مقاله چگونه رنگ مبل را عوض کنیم؟ به این موضوع اشاره کردیم.

یکی از نکات مهم این است که برای پیاده سازی این رنگ در منزل باید اصول روانشناسی را در نظر گرفت. این نکته بسیار برای این رنگ مهم و حیاتی است. چرا که همانطور که اشاره شد رنگ دکوراتیو یک سبک نقاشی نیز به حساب می آید و همجنین برای چیاده سازی آن نیاز است که تخصص و مهارت حاصی را فرد بلد باشد. بنابراین برای به کار بردن آن حتما نیاز است که رنگ مورد نظر به لحاظ روانشناختی با وسایل و فضای خانه یا منزل هماهنگ باشد. روحیات فرد نیز در انتخاب رنگ مهم است. این مورد را نیز باید در انتخاب های خود دخیل کنیم.

 

rangrabbani
رنگ دکوراتیو

نکاتی که برای استفاده از رنگ دکوراتیو باید در نظر بگیریم

استفاده از هر وسیله ای نیاز به این دارد که یک راهنما و نکاتی را حتما برایش لحاظ کرد. رنگ دکوراتیو نیز به همین صورت است و حتی بیشتر نیاز دارد که درباره آن نکات مورد نظر را رعایت کرد. برای اینکه بتوانیم به خوبی از رنگ دکوراتیو استفاده کنیم باید برخی از ویژگی های آن را بدانیم. همانطور هم که در بالا اشاره کردیم رنگ دکوراتیو یک نوع رنگ تخصصی است و برای استفاده از آن باید حتما مهارت و تخصص لازم را دارا بود.

مهم ترین نکته این است که در ابتدای کار برای پیاده سازی رنگ دکوراتیو حتما از یک نقاش کار بلد استفاده کنید. هیچ وقت خودتان بدون هیچ آموزشی نمی توانید این رنگ را پیاده کنید. بنابراین در ابتدا و پیش از هرکاری به دنبال یک نقاش کاربلد و حاذق باشید. بعضی مواقع رنگ دکوراتیو را پتینه کاری نیز می نامند. این درست اما باید بدانید که پتینه کاری تنها یک نمونه از نقاشی های دکوراتیو است. در حالت پتینه کاری تلاش می شود که فضای منزل یا دفتر حالت قدیمی و سنتی به خود بگیرد. اما این موضوع با ماهیت رنگ دکوراتیو که یک رنگ مدرن است در تضاد است.

از نکات مهم دیگری باید مدنظر داشته باشید این است که سبک مورد نظر خود را باید پیش از رنگ آمیزی انتخاب کنید. یعنی اینکه باید برای خود مشخص کنید که می خواهید رنگ آمیزی مدرنی روی دیوار یا سطوح منزل یا دفتر کارتان پیاده شود یا می خواهید از سبک های سنتی و قدیمی استفاده کنید. این موارد البته با رعایت نکات روانشناختی قابل حل است اما برای آن که کار بهتر و با کیفیت تر در آید بهتر است جداگانه این مورد را نیز در نظر بگیرید.

 

رنگ دکوراتیو
رنگ دکوراتیو

ابزارهای کاری که باید برای رنگ آمیزی باید از آن ها استفاده کنیم

شاید به ذهن شما این نکته برسد که برای رنگ آمیزی شاید نهایتا نیاز به یک قلم مو و سطل رنگ باشد. اما باید بدانید که هر نوع رنگی خود وسایل و تجیزات به خصوص خود را می طلبد. و برای اینکه کار خوبی در نهایت پیاده شود چه بهتر است که این تجهیزات و وسایل در ابتدا با کیفیت و در مرحله بعدی کامل باشند. به طور خلاصه باید بدانید که تجهیزاتی که برای این نوع رنگ به کار می رود سنتی نیستند و غالبا همه آن ها تجهیزاتی مدرن و به روز می باشند. نکته مهم دیگری که این وسط باید به آن اشاره کنیم این است که در کنار تجهیزات مدرن و قابل استفاده باید نحوه به کاری گیری آن ها را نیز به خوبی بلد باشید. چون نحوه استفاده از ابزارها نیز برای پیاده سازی این رنگ ها بسیار مهم و اساسی است.

 

رنگ دکوراتیو
رنگ دکوراتیو

به طور خلاصه می توان این ابزارها را برای استفاده از رنگ دکوراتیو نام برد: انواع قلم مو ها، رول ها، کاردک ها و برس های مخصوص اشاره کرد. نکته جالب این است که از این برس های برای پیاده سازی طرح های جدید یا تراشیدن قسمت های اضافه استفاده می شود. یک نکته ای هم که ذکر آن خالی از لطف نیست این است که برای اینکه بتوانید به صورت بهینه از ابزارها استفاده کنید و آن ها را به طوری خریداری و تهیه کنید که هزینه اضافی را متحمل نشوید بهتر است در ابتدا طرحی که می خواهید روی دیوار پیاده کنید را برای خود مشخص کنید.

شما وقتی مشخص می کنید که چه طرحی را می خواهید روی دیوار برای یا سطح مورد نظر پیاده کنید می توانید برای آن از قبل برنامه ریزی کنید و تجهیزاتی را تهیه کنید که صرفا برای پیاده کردن آن طرح به در می خورد. از این طریق در مصرف هزینه ها و سرمایه هایی که برای این پروژه در نظر گرفتید به خوبی صرفه جویی می کنید.