چگونه چوب را رنگ کنیم؟

فهرست مطالب

استفاده از چوب ها در صنایع مختلف امروز به طور عجیبی افزایش یافته است. این که چطور بتوانیم چوب را رنگ کنیم. یا اینکه چطور از چوب ها برای تزیین دکوراسیون و چدیمان منزل استفاده کنیم نیز خود داستانی دارد. اما رنگ کردن آن ها می تواند یکی از بهترین راه ها باشد. به طبع برای رنگ کردن بهتر چوب ها باید رنگ های مخصوص و با کیفیتی نیز تهیه شود. برای خرید رنگ چوب در مشهد می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید. در این فروشگاه انواع رنگ ها برای شما با بهترین کیفیت ها عرضه می شوند. برای خرید رنگ آروماتیک در مشهد نیز می توانید از همین فروشگاه اقدام به خرید کنید.

چطور چوب را رنگ کنیم؟ برای رنگ کردن چوب ها بایستی یک سری نکات و شرایطی را مهیا کنید. همچنین باید در خصوص روش های رنگ کردن چوب نیز اطلاعاتی را به دست آورید. نمی توان انتظار داشت که بدون هیچ آگاهی نسبت به نوع رنگ کردن چوب ها برای رنگ کردن آن ها و همچنین نتیجه گرفتن از آن ها اقدام کرد. لذا سعی کردیم که این نکات را برای شما ارائه کنیم.

اما پیش از همه پیشنهاد می کنیم که مقالات چرا باید رنگ چوب را براق کنیم؟ و آیا می شود کابینت را رنگ کرد؟ را مطالعه کنید. همچنین در یادداشت رنگ دکوراتیو چیست؟ می توانید با این نوع از رنگ ها آشنا شوید.

چرا باید چوب را رنگ کنیم؟

از اولین سوالی که ممکن است برای شما هم پیش آید این است که چرا باید چوب را رنگ کنیم؟ برای پاسخ به این سوال کافی است که به خود ظاهر چوب اشاره کنیم. ظاهر چوب ها به این صورت است که غالبا دارای رنگ های قهوه ای و تیره هستند. همین امر سبب می شود که رنگ های آن ها برای بیشتر افراد در طی مدت زمانی که می گذرد خسته کننده و یکسان به نظر آید. لذا تلاش می شود که برای تغییر رنگ آن ها اقداماتی را صورت دهند. له همین منظور می توان گفت یکی از دلایلی که باید چوب ها را رنگ کرد این است که آن ها را از ظاهر ساده و یک دستی که دارند خارج کنیم.

نکته دیگری که می توانیم در این زمینه و برای پاسخ به این سوال به آن اشاره کنیم این است که باید بدانیم که رنگ کردن چوب ها باعث می شود که بقا و دوام چوب ها افزایش پیدا کند. این موضوعی است که برای هر کسی که چوب ها را تهیه می کند بسیار مهم و ضروری است. چرا که باعث می شود در هزینه مصرفی برای تهیه این وسایل چوبی صرفه جویی لازم را انجام دهد.

این مورد نیز جزو مهم ترین دلایلی است که باعث می شود چوب ها و وسایل چوبی را رنگ کنیم. همچنین باید بگوییم که رنگ کردن و جلا دادن چوب ها و وسایل چوبی همچنین می تواند به خاصیت عایق بودن و پوششی آن ها کمک کند. لذا برای اینکه این وسایل از گزند رطوبت و نم زدگی و همچنین حشرات و جانوران موذی در امان باشند باید سعی کنیم به طور منظم آن ها را هم رنگ کنیم و هم جلا بدهیم.

 

rangrabbani
رنگ آمیزی چوب

چطور می توانیم وسایل چوبی را رنگ کنیم؟

اما برویم به سراغ موضوع اصلی و آن اینکه چطور می توانیم وسایل چوبی و چوب را رنگ کنیم. برای این منظور همانطور که در بالا و در مقدمه نیز اشاره کردیم باید به یک سری موارد و نکات مهم توجه کنیم. بدون شک بدون توجه به این موارد و خود سرانه عمل کردن در رنگ آمیزی چوب ها باعث می شود که اولا نتیجه خوبی نگیرید و دوما به وسیله مورد نظر شما آسیب جدی وارد شود. لذا به این مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم توجه لازم و کافی را داشته باشید. سعی می کنیم این موارد به شکل تیتر وار و خلاصه برایتان ارائه دهیم تا بتوانید به راحتی آن ها را مطالعه و به خاطر بسپارید.

 

چوب را رنگ کنیم
رنگ آمیزی چوب

اول باید بدانیم که پیش از رنگ آمیزی چوب ها باید یک سری موارد به عنوان زیر سازی یا آماده سازی سطح چوب مورد نظر انجام بدهیم. این موارد به شرح ذیل هستند:

سمبه کاری:

نخستین مرحله برای زیرسازی و آماده سازی چوب سمبه کاری آن است. در این مرحله بایستی تمامی اجزای اضافی بر روی چوب همانند میخ ها را به وسیله سمبه سمبه کاری کنیم تا به هنگام پایان کار دیده نشوند. یادمان باشد بعد از مراحل زیر سازی باید چوب را رنگ کنیم.

بتونه کاری:

پس از آن که سمبه کاری را انجام دادید باید به سراغ بتونه کاری بروید. تقریبا بتونه کاری در هر فرایند رنگ آمیزی پیش از شروع آن و برای زیر سازی باید انجام شود. در انی مرحله ابتدا سطح چوب را با انواع بتونه بتونه کاری می کنیم. این انواع بتونه ها می توانند برحسب رنگ مورد نظر برای رنگ آمیزی انتخاب شوند. با این کار می توانیم تمام ترک ها و سطوح ناصاف سطح چوب را از بین ببریم و سطحی و صاف هموار برای رنگ آمیزی ایجاد کنیم

سنباده زنی:

پس از پایان بتونه کاری به سراغ سنباده زنی می رویم. در این مرحله تمام بتونه هایی را که روی سطح چوب زدیم را سنباده می زنیم. با سنباده این بتونه ها به سطح چوب می رسیم. هدف از سنباده زنی پس از بتونه این است که دقیقا بتونه ها صرفا بر روی ترک ها و سطوح نا صافی که روی چوب وجود دارند باقی بمانند. نباید این بتونه ها روی خود سطح چوب حضور داشته باشند.

از این طریق آن بتونه های اضافی را از بین می بریم و به صافی بیشتر سطح کمک می کنیم. سنباده زنی صرفا به شکل دستی انجام نمی گیرد بلکه به صورت استفاده از برخی از دستگاه ها نیز می توانیم این کار را انجام دهیم. دستگاه هایی مانند: ماشین پوست، لرزون و دریل که همگی می توانند در فرایند سنباده زنی به ما کمک کنند. استفاده از این دستگاه ها بر خلاف سنباده های دستی باعث می شوند که نقش و نگارهای روی چووب زیبا تر جلوه دهند. چرا که به شکلی نرم تر از فرایند دستی بر روی سطح چوب کشیده می شوند.