چرا باید رنگ چوب را براق کنیم؟

فهرست مطالب

رنگ کردن اجسام به زیبایی آن ها می افزاید. اما در کنار آن براق کردن رنگ ها نیز آن را دو چندان می کند. خصوصا براق کردن رنگ چوب بسیار به بهتر و زیباتر شدن آن کمک می کند. برای خرید رنگ چوب در مشهد می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید. در این فروشگاه رنگ های با کیفیت و مناسبی را می توانید تهیه و خریداری کنید. تنوع و گستردگی محصولات رنگ این فروشگاه بالا است. به عنوان مثال برای خرید رنگ آروماتیک در مشهد نیز می توانید از همین فروشگاه خرید مورد نظر خود را انجام دهید.

براق کردن رنگ چوب امری است که نیاز به یک سری نکات خاص دارد. اینکه بدانید از چه موادی برای این کار استفاده کنید. یا اینکه در چه جاهایی بهتر است از براق کردن استفاده کرد همگی می تواند نکاتی باشد که باید در مورد آن ها دانش و اطلاعات لازم را به دست آورید. همچنین اینکه بدانید با چه ابزاری می توانید اقدام به براق کردن رنگ ها از جمله رنگ های چوب کنید نیز از جمله نکات مهمی است که باید برای آن ها حتما اطلاعات مورد نیازتان را کسب کنید.

اما پیش از اینکه در مورد براق کردن رنگ چوب صحبت کنیم پیشنهاد می کنیم که مقالات چگونه بوی رنگ چوب را از بین ببریم؟ و چگونه چوب را رنگ کنیم؟ را مطالعه کنید. همچنین در یادداشت رنگ نانو چیست؟ می توانید پیرامون رنگ نانو اطلاعاتی را بدست آورید.

 

rangrabbani
رنگ چوب

مراحل ابتدایی براق کردن وسایل چوبی

هر کاری پیش از آن که به مرحله انجام برسد نیازمند یک سری پیش نیازهایی است. رنگ کردن و براق کردن رنگ چوب نیز در همین دسته خلاصه می شود. بنابراین برای اینکه براق کردن رنگ ها را بهتر و سریعتر انجام دهید نیاز دارید که حتما یک سری مراحل را پیش از انجام این مورد به خوبی به سرانجام برسانید. برای این منظور نیز نکات و مواردی را برایتان در ادامه شرح می دهیم که با دانستن آن ها و عمل به آن ها می توانید زمینه سازی خوبی را برای براق کردن رنگ چوب به عمل آورید.

این مورد را باید بدانید که اصلا چرا به دنبال براق کردن رنگ های چوبی هستیم. ما این کار را انجام می دهیم چون که وسایل چوبی در معرض رطوبت و نور خورشید هرچقدر هم که مقاوم باشند دچار ضربه و آسیب می شوند. به همین خاطر با رنگ کردن و جلا دادن رنگ ها می توان تا حد خوبی جلوی این آسیب ها را گرفت. اما برویم به سراغ مراحلی که پیش از براق کردن رنگ چوب باید انجام داد و دانست تا این قضیه به بهترین شکل ممکن انجام شود.

  • انتخاب زمان مناسب
  • انتخاب لوازم مناسب برای براق کردن وسایل چوبی
  • گردگیری وسایل و لوازم چوبی که قصد براق کردن آن ها را داریم
  • توجه به جنس چوب به کار رفته

این ها مواردی هستند که به صورت کلی برایتان لیست کردیم. به طور قطع توجه، دانستن و عمل به آن ها می تواند به بهتر انجام شدن پروژه کمک به سزایی کند. در ادامه به شرح این موارد می پردازیم.

انتخاب زمان مناسب برای براق کردن رنگ چوب

برای آن که هر کاری را انجام دهید قطعا باید زمانشناسی را در صدر اولویت ها قرار دهید. نمی شود کاری را در زمانی که مناسبش نیست انجام داد و انتظار داشت که آن کار به خوبی و خوشی نتیجه بدهد. بنابراین نسبت به این که این کار در چه زمانی باید اتفاق بیفتد حساس باشید. برای براق کردن رنگ چوب نیز به همین شکل است. سعی کنید که زمان مناسب آن را برای انجام کار انتخاب کنید. برای مثال باید مطمئن باشید که از این وسیله چوبی که قصد براق کردن رنگ آن را دارید به مدت 3 تا 5 ساعت کاری نمی کشید. چرا که براق کردن رنگ چوب امری است که نیاز به زمان دارد.

به این معنی که پس از آن که فرایند بر روی آن انجام شد بایستی سعی کنید که با صبر کردن و کار نکشیدن از آن وسیله به فرایند خشک شدن براق کننده بر روی چوب و سطح مورد نظر کمک کنید. این کار لازم و ضروری است و بدون انجام آن مطمئن باشید که عملیات براق کردن به خوبی انجام نخواهد شد و نتیجه نهایی نیز ممکن است به کار و وسیله شما آسیب وارد کند. بنابراین سعی کنید که حتما این نکته را مدنظر قرار دهید تا در انتها یک رنگ براق و خوب به دست شما برسد.

 

براق کردن رنگ چوب
براق کردن رنگ چوب

انتخاب لوازم مناسب برای برق انداختن وسایل چوبی

برای انجام عملیات براق کردن رنگ چوبی به مانند انجام هر کار دیگری همانند رنگ آمیزی باید بدانید که نیاز به وسایل و لوازم مورد نیاز آن کار و عملیات دارید. برای برق انداختن رنگ چوب نیز به همین شکل است. اما برای اینکه بتوانید به راحتی از دانستن اینکه چه وسایلی برای انجام این کار لازم و ضروری است با خبر شوید در ادامه به صورت تیتر وار یک لیستی از برخی از وسایل آماده کردیم. با مطالعه این لیست می توانید از آن چه که برای برق انداختن رنگ چوب نیاز دارید با خبر شوید.

برخی از وسایل مورد نیازی که برای براق کردن رنگ چوب مورد استفاده قرار می گیرد:

  • پولیش رنگ برای پر کردن خط و خش هایی که روی وسیله چوبی به وجود آمده است
  • برای پاک کردن و تمیز کردن گوشه ها و درزهای لوازم چوبی می توانیم از گوش پاک کن ها استفاده کنیم
  • پارافین
  • برای اینکه بتوانید پارچه نخی را نم دار کنید از بطری های خالی اسپری برای اسپری کردن آب بر روی آن ها می توان استفاده کرد
  • دستمال پارچه ای
  • دستکش های پلاستیکی یا یک بار مصرف

گردگیری لوازم چوبی

پیش از آن که به شروع براق کردن وسایل چوبی روی آوریم نیاز داریم که آن ها حتما تمیز کنیم. یکی از فرایندهای تمیز کاری نیز قطعا همان گرد گیری است. اگر سطح مورد نظر را گرد گیری نکنیم اتفاقی که می افتد این است که وقتی از پارچه نم دار برای انجام کار استفاده می کنید باعث می شود که سطح کثیف تر شود. انجام فرایند گردگیری به بهبود وضعیت سطح می انجامد و می توانیم برای بهتر رنگ کردن و جلا دادن سطح اقدام کنیم. لذا تلاش کنید گردگیری را حتما در اولویت قرار دهید.