چگونه بوی رنگ چوب را از بین ببریم؟

فهرست مطالب

بوی رنگ یکی از مواردی است که حتما با آن مواجه شدید. نابودی بوی رنگ یکی از موضوعاتی است که برای آن حتما اطلاعات و نکات زیادی را مطالعه کردید. در حقیقت یکی از معایب رنگ ها همین بوی آن ها است که می تواند حتی برای انسان خطرناک باشد. البته اگر رنگ خوب و با کیفیتی خریداری کنید می تواند به اندازه رنگ های بی کیفیت بوی بدی نداشته باشد. برای خرید رنگ چوب در مشهد مانند رنگ آروماتیک می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید. در این فروشگاه انواع رنگ ها با کیفیت عالی و قیمت مناسب به فروش می رسد.

بنابراین از بین بردن بوی رنگ ها در فضا می تواند از موضوعاتی باشد که باید در مورد آن ها اطلاعات و نکات لازم را بدانید. چه بهتر است که پیش از خرید رنگ ها این اطلاعات و دانش را کسب کنید تا دیگر موضوعی برایتان مطرح نباشد. اما برای اینکه بتوانید به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهید باید یک سری از نکات مهم را به شما توضیح دهیم. در ادامه این یادداشت تلاش داریم تا حد خوبی و به شکل مختصر و مفید این نکات را به اطلاعتان برسانیم. بنابراین اگر شما هم برای از بین بردن بوی رنگ در تلاش هستید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

اما پیش از آن پیشنهاد می کنیم مقالات چگونه رنگ چوب قهوه ای رو به سفید تبدیل کنیم؟ و چرا باید رنگ چوب را براق کنیم؟ را مطالعه کنید. همچنین برای آگاهی از قلم موهای ساختمانی می توانید یادداشت شناخت انواع قلم مو برای ساختمان را مطالعه کنید.

چرا باید بوی رنگ ها را از بین ببریم؟

بیشتر افرادی که از رنگ ها استفاده می کنند از بوی رنگ زیاد خوششان نمی آید. البته این به تنهایی نمی تواند دلیلی باشد که باید بخاطرش آن را از بین ببریم. ولی در نوع خود می تواند موثر و مهم باشد. چرا که برای اینکه بتوانید بهتر بر روی پروژه خود کار کنید باید همه شرایط را برای این کار مهیا کنید. از جمله آن ها می تواند همین عامل مضر و مزاحم باشد. بنابراین تلاش کنید که هر گونه عامل مزاحمی که در پیش برد پروژه شما موثر است را از بین ببرید حتی بوی رنگها.

دلیل دیگری که باعث می شود برای از بین بردن بوی رنگ تلاش کنیم این است که این رنگ ها به دلیل ترکیباتی که دارند می توانند برای سلامتی انسان مضر باشند و حتی عاملی برای مبتلا شدن فرد به بیماری سرطان باشند. لذا تلاش در جهت از بین بردن آن می تواند به سلامتی شما و همه افرادی که در پروژه دخیل هستند کمک شایانی کند. بوی رنگها در حقیقت همان گاز هایی است که به هنگام خشک شدن رنگ ها از آن ها ساطع می شود. این گازها به دلیل آن که از ترکیبات شیمیایی داخل رنگ ها ناشی می شوند به طرز وحشتناکی برای سلامتی انسان مضر هستند. پس نباید نسبت به آن ها و از بین بردنشان بی تفاوت باشیم.

rangrabbani
رنگ قهوه ای

چه رنگ هایی می توانند تا مدت ها بوی رنگ از خود ساطع کنند؟

رنگ هایی مانند رنگ های فوری یا رنگ های روغنی از آن دست رنگ هایی هستند که می توانند تا مدت های طولانی از خود بوی رنگ ساطع کنند و برای این منظور بایستی نسبت به از بین بوی رنگ آن ها بیش از رنگ های دیگر حساس باشیم. از جمله رنگ های فوری و رنگ های روغنی می توان به سیلر، کیلر و پلی استر اشاره کرد. البته در این میان رنگ های پلاستیک هم به گونه ای نیستند که بگوییم بویی از آن ها ساطع نمی شود. یعنی از بین رنگ های روغن، رنگ های فوری و رنگ های پلاستیک، رنگ های پلاستیک از همه کمتر بویی از خود ساطع می کنند. به همین علت زیاد به نسبت رنگ های روغن و فوری حساس نیستند.

باید بدانیم که بوی رنگها وقتی در فضا ساطع می شوند یک سری عوارض ظاهری هم برای افراد دارند. در کنار اینکه برای آن ها می تواند عامل سرطان باشد می تواند عامل مسائل دیگری نیز باشد. چند نمونه از این عوارض ظاهری عبارتند از: سر درد، سر گیجه، حالت تهوع، سوزش چشم و …. این ها هر کدام می توانند تاثیر مستقیمی بر روی فعالیت های افراد و نیروهای مجری در پروژه داشته باشند. پس هر چقدر تلاش کنیم در جهت از بین بردن بوی نامطبوع رنگ ها علاوه بر اینکه به سلامتی خود و نیروهایمان کمک می کنیم می توانیم به بهبود عملکرد و بازدهی پروژه نیز کمک کنیم.

بوی رنگ
رنگ چوب

راهکارهای عملی برای نابودی بوی رنگ

همانطور که اشاره کردیم برای از بین بردن بوی رنگ باید یک سری نکات و موارد ضروری را بدانیم و با انجام آن ها و این راهکار های عملی در جهت هرچه بهتر از بین بردن بوی رنگها تلاش کنیم. البته ذکر این مورد نیز ضروری است که باید بدانیم رعایت همه این موارد به طور درست و صحیح آن می تواند به نابودی بوی رنگها کمک کند. یعنی اگر به تنهایی به بهبود بعضی از این موارد تلاش کنیم نباید انتظاری داشته باشیم تا بوی رنگها به طور کامل برطرف شود. این نکته هم مهم است و باید در نظر گرفت. در ادامه نیز به بررسی برخی از راهکارهای عملی اشاره می کنیم:

تهویه اتاق

یکی از ساده ترین راه ها و بارز ترین راه ها همان استفاده از تهویه اتاق است. تهویه اتاق می تواند به ساده ترین  و راحت ترین شکل ممکن به از بین بردن بوی رنگ کمک کند. این یکی از کم هزینه ترین و راحت ترین کارهای ممکن است. این کار می تواند با باز کردن در و پنجره آن فضا صورت بگیرد یا می تواند به وسیله فن و دستگاه های هواساز انجام شود.

استفاده از برخی از ترکیب های طبیعی

برخی از ترکیب های طبیعی همانند وانیل و روغن نعناع می توانند به نابودی بوی رنگها در فضا کمک کنند. استفاده از این ترکیب دو روش اصلی دارد. با استفاده از هرکدام از این روش ها می توانید به از بین رفتن بوی بد رنگ در فضا کمک کنید. در ادامه به شرح این دو روش می پردازیم.

روش اول: با استفاده از این محلول ها و مقداری پنبه می توانید با ترکیب پنبه با محلول و در کنار دیوار یا سطح رنگی بوی رنگ را از بین ببرید. این پنبه و محلول روی آن بوی بد رنگ را به خود جذب می کند.