رنگ پلی اورتان چوب چیست؟

فهرست مطالب

رنگ های مختلف و زیادی در بازار و طبیعت وجود دارند. همانند رنگ پلی اورتان چوب. برخی از این رنگ ها منشا طبیعی و گیاهی دارند و برخی دیگر مصنوعی هستند. برای خرید رنگ چوب در مشهد به خصوص رنگ آروماتیک می توانید به فروشگاه رنگ ربانی مراجعه کنید. درمیان رنگ های مختلفی که وجود دارند رنگ پلی اورتان نیز دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را از سایر رنگ ها جدا کرده است. بدون شک همه رنگ هایی که در طبیعت وجود دارند و به شکل مصنوعی نیز تولید می شوند هرکدام دارای ویژگی ها و کاربردهای مختلفی هستند.

رنگ پلی اورتان چوب نیز به همین شکل است. کاربردها و ویژگی های مختص به خود را دارد که باعث می شود در بعضی موارد خاص از آن استفاده کرد. این نوع رنگ ساختاری پلیمری دارد که ماده سازنده پلاستیک است. همین موضوع باعث شده است که برخی ویژگی های خاصی را با خود به همراه داشته باشد. از جمله آن ها می توان به مقاومت بالای آن در برابر باران های اسیدی یا حتی نور خورشید اشاره کرد.

پیش از همه اما پیشنهاد می شود یادداشت جدیدترین رنگ چوب برای انواع مبل ها و کاربرد رنگ اکریلیک برای چوب چیست؟ را مطالعه کنید. همچنین در یادداشت چه رنگی را برای پذیرایی خودمان انتخاب کنیم؟ می توانید با مدل های مختلف رنگ پذیرایی و نکات مربوط به آن آشنا شوید.

رنگ پلی اورتان چوب چیست؟

رنگ های صنعتی تنوع زیادی دارند. از جمله رنگ های صنعتی می توان به رنگ پلی اورتان چوب اشاره کرد. رنگ پلی اورتان چوب ساختاری پلیمری دارد. پلیمر ماده ای است که در ساختار پلاستیک، لاستیک، چسب، رنگ و خیلی از مواد دیگر وجود دارد. رنگ پلی اورتان مقاومت خوبی دارد. می تواند به خوبی در مقابل نور خورشید مقاومت کند. بخاطر مقاومت بالای این نوع رنگ از آن برای پوشش دهی سطوح و به عنوان لایه نهایی در مواد استفاده می شود. معمولا از این رنگ ها برای روکش نهایی یا ثانویه بر روی پرایمرها استفاده می کنند.

فرمول شیمیایی پلی اورتان در سال 1937 اختراع شد. دکتر بایِر در آزمایشگاه تحقیقاتی خودش توانست فرمول این ماده را اختراع کند. پلی اورتان به تنهایی یک نوع لاک بسیار محکم و با دوام است. نکته ای که وجود دارد این است که همه چوب ها باید به وسیله یک لاک محکم و مستحکم پوشانده شود. پلی اورتان نیز از همین نوع است و وظیفه پوشش دهی چوب ها را بر عهده دارد. باید دقت داشته باشیم که اگر چوب ها لایه محافظی روی خود نداشته باشند دچار ترک و سائیدگی می شوند.

 

rangrabbani
رنگ پلی اورتان

ویژگی های رنگ پلی اورتان چوب

یکی از نکاتی که درمورد رنگ های پلی اورتان وجود دارد این است که می تواند بر پایه های روغن یا آب باشد. پلی اورتانی که بر پایه روغن است دارای رنگ کهربایی است. پایه روغن این رنگ باعث می شود که رنگ روی چوب گرم شود و غشاء سخت و مقاومی بر روی چوب ایجاد کند. به همین خاطر برای این که این رنگ روی چوب خشک شود باید زمان بیشتری به نسبت رنگ های دیگر طی شود.

پلی اورتان بر پایه آب اما دارای ویژگی های مختلف و متفاوت تری است. این ماده خود شیری رنگ است معمولا. همچنین بلافاصله پس از خشک شدن رنگ روی چوب شفاف می شود. این نوع رنگ ها که بر پایه آب هستند دارای غلظت کم تری هستند و آبکی تر از مدل روغنی خود هستند. به همین دلیل باید برای آن که به خوبی روی سطح بنشیند باید چندین بار روی سطح کشده شوند. از ویژگی های دیگر این نوع رنگ ها باید به این موضوع اشاره کنیم که به راحتی با آب و صابون پاک می شود.

مزایا

رنگ پلی اورتان چوب با توجه به ویژگی هایی که دارد دارای مزایای مختلفی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

  • مقاومت بالا: همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم این نوع رنگ مقاومت بالا و استحکام خوبی دارد. این مقاومت می تواند در برابر باران های اسیدی باشد یا مقاومت در برابر نور خورشید و اشعه های فرابنفش.
  • سرعت خشک شدن بالا: اگر از این رنگ برای رنگ آمیزی استفاده کنید خیالتان راحت است که به سرعت خشک می شود لازم نیست زمانی را صرف خشک شدن آن کنید.
  • دوست دار محیط زیست: این نوع رنگ برای محیط زیست و استفاده پاک بسیار مناسب است. لذا احتمال اینکه در آینده از این رنگ بیشتر استفاده شود وجود دارد.
  • چسبندگی بالا: این رنگ همانطور که اشاره کردیم دارای مقاومت خوبی است. از طرفی چسبندگی این رنگ نیز بالا است. لذا بسیار برای رنگ آمیزی سطوح مناسب است.
  • دوام بالا: دوام بالای رنگ پلی اورتان چوب و چسبندگی بالای آن باعث می شود که پس از مدتی مانند رنگ های پودری از روی سطح کنده نشود و این نیز سبب می شود که ماندگاری سطح رنگ شده نیز بالا برود. همه این ها ویژگی های یک رنگ خوب است چرا که باید رنگ خوب به گونه ای باشد که پس از مدتی دچار آسیب نشود.
  • خودتمیز شوندگی: از ویژگی های مثبت دیگر رنگ های پلی اورتان چوب می توان به خودتمیز شوندگی آن ها اشاره کرد. به این صورت که این نوع از رنگ ها گرد و غباری را روی خود جذب نمی کنند. در نتیجه تمیز کردن آن ها به راحتی هرچه تمام تر انجام می شود.
  • مقاوم در برابر شوینده های مختلف: از دیگر مزایای رنگ های پلی اورتان چوب مقاومت آن ها در برابر شوینده های مختلف در بازار است.

 

رنگ پلی اورتان چوب
رنگ پلی اورتان

معایب

در بالا از مزایای گسترده رنگ پلی اورتان چوب صحبت کردیم این بار اما نوبت به معایب آن رسیده است و در ادامه به آن ها می پردازیم.

  • استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی: برای استفاده از رنگ پلی اورتان چوب باید حتما از وسایل و تجهیزات ایمنی استفاده کنید. وسایلی همانند: دستکش های ایمنی، ماسک و سایر مواردی که برای رنگ آمیزی مورد نیاز است. علت این امر هم این است که در هنگام استفاده از رنگ پلی اورتان چوب با مواد شیمیایی سر و کار داریم و این امر می تواند برای آسیب زدن به چشم، ریه، و پوست مشکل ساز شود.
  • داشتن تهویه مناسب: همانطور که گفتیم کار با رنگ پلی اورتان چوب کار با مواد شیمیایی است. لذا در کنار استفاده از تجهیزات ایمنی باید ایمنی محیط نیز رعایت شود. از جمله این موارد باید به تهویه خوب برای محیط اشاره کرد. استفاده از این تهویه مناسب می تواند به شما در ادامه کار با این نوع رنگ بسیار کمک کند.
  • قیمت بالای محصولات پلی اورتان چوب